Görüş Bildir

Kentimizi tanıyalım!

Kentin kültürel varlığını genç kuşağa aktarmak ve koruma bilincini geliştirmek amacıyla ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik başlatılan geziler devam ediyor.

Kentimizi tanıyalım!

Diyarbakır’ın kültürel varlığını tanıtmak ve gençlerde bu varlığı koruma bilincini geliştirmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na bağlı Koruma Uygulama Denetim Bürosu Şube Müdürlüğü (KUDEP) ile Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın Turizm Birimi gezi projesi devam ediyor. Proje kapsamında farklı il ve ilçelerdeki belediyelerin gönderdiği öğrencilere de kent gezdirilerek Diyarbakır’ın tanıtımı yapılıyor.

KENTİMİZİ TANIYALIM

Diyarbakır’ın tarihi zenginliklerini anlatmak ve böylelikle gelecek kuşağın Diyarbakır’ın tanıtımına katkıda bulunması hedeflenen çalışma Vali Gökhan Aydıner Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine yönelik oldu. 45 öğrenciye Sanat Tarihçi Kadri Avcı ve profesyonel turist rehberi Metin Özçelik eşlik ederek Suriçi’ndeki tarihi mekanları tanıttı. Kentin ilk kurulduğu alan olan İçkale’den başlayan gezide, Diyarbakır’ın 7 bin yıllık kesintisiz yaşam süreci hakkında bilgi verildi. İçkale’den sonraki durak kentin en güzel dinlenme mekanlarından olan Hasan Paşa Hanı oldu. İslam aleminin 5. Haremi şerifi olarak kabul edilen Ulucami’nin tarihi hakkında öğrencilere bilgi verilerek Anadolu’daki ilk cami olduğu vurgulandı.

Restorasyon çalışması

Öğrenciler Diyarbakır evlerinin karakteristik özelliklerini yansıtan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ve dört sütunun üzerine inşa edilmiş olan ve başka bir örneği olmayan Dört Ayaklı Minare’ye hayran kaldı. Bilimin yeşerdiği mekanlardan olan Mesudiye Medresesi’nin ardından restorasyon çalışmaları devam eden Surp Giragos Kilisesi’ne geçildi. Kentin en büyük kilisesi Surp Giragos Kilisesi’nde Mimar Mehmet Açar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle sürdürülen restorasyon çalışmalarını anlatılarak tarihi yapıların korunması gerektiği, öncelikle tarihi yapılara zarar vermemeyi öğrenmek gerektiğini öğrencilere anlattı.

Dengbêjlere hayran kaldılar

Daha sonra Diyarbakır’ın uğrak mekanlarından olan tarihi Dengbêj Evine götürülen öğrenciler dengbêjlerin stranları eşliğinde dengbêjlik geleneğini merakla dinledi. Daha sonra öğrenciler dengbêjlerle birlikte halay çekerek şarkılar söyledi. Ardından Diyarbakır Surları’nın en görkemli burçlarından olan Keçi Burcu’na giden öğrencilere Diyarbakır Surları hakkında bilgi verildi. Ayrıca Diyarbakır’ın doğal güzelliği olan Hevsel Bahçeleri tanıtımıyla gezi sona erdi.

Etiketler: