Görüş Bildir

Köylerde Kış Hazırlığı Başladı

Kışın yaklaşmasıyla Muşa bağlı köylerde yaşayan birçok ev kadını, bahçelerinde yetiştirdikleri dolmalık biber, patlıcan, kabak gibi sebzeleri güneşte kurutmaya başladı.

Köylerde Kış Hazırlığı Başladı

Özellikle kışın tüketecekleri yiyecekleri hazırlayıp, kilerlerini sağlıklı ve ekonomik şekilde doldurma telaşına giren kadınlar, yemeklerde kullanacak biber, salça ve turşu gibi yiyeceklerin hazırlığına devam ediyor.

KIŞA HAZIRLIK BAŞLADI

Hasköy ilçesine bağlı Karakütük köyünde yaşayan Hanım Korkmaz, bahçelerindeki sebzeleri kurutarak kış hazırlıklarına başladıklarını söyledi. Kurutulan sebzeleri kışın yapacakları yemeklerde kullandıklarını belirten Korkmaz, her yıl bu geleneği sürdürerek, kışlık sebze ihtiyacını karşıladıklarını kaydetti.

SEBZE KURUTMALARI

Yiyeceklerin sonbaharda hazırlanmasının kendilerine kolaylık sağladığını anlatan Korkmaz, "Aynı zamanda kışın sebze fiyatları çok yüksek oluyor. Kışın yaş sebze almakta zorlanıyoruz. Sebzeyi kurutarak tüketmek daha ekonomik. Bu sebeple her yıl sonbaharda gerek bahçemizde yetişen gerekse satın aldığımız ürünleri kurutuyoruz" dedi.

Etiketler: