Görüş Bildir

Mızraklı: Tarihi alanlar açığa çıkarılmalı

Mızraklı: Tarihi alanlar açığa çıkarılmalı

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Ulu Camii’de yer altı su sarnıcını inceleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı, kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalan tarihi alanları ortaya çıkarmaları gerektiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı, daire başkanları ile birlikte binlerce yıllık geçmişe sahip olan Ulu Camii yer altı su sarnıcını inceledi. Yer altı su sarnıcına bizzat inen Mızraklı, tarihi alanların izini sürmekle kentteki hafızayı ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

TARİHİ ULU CAMİDE

 Suriçi’nde ciddi anlamda kayıp yer altı su sarnıçlarının bulunduğuna dikkat çeken Mızraklı, “Geçmişi aramamız gerekiyor. Tarih bizlere kronoloji şeklinde öğretildi. Normalde tarih disiplini antropoloji ve arkeoloji disiplinlerinden bağımsız düşünülmemelidir. Kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalan tarihi alanları ortaya çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

Yer altı su sarnıcı incelemelerinden sonra Mızraklı, kente gelen yerli turistlerle bir araya geldi ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Ulu Camii dışında yurttaşlarla selamlaşan Mızraklı,  bir süre sokak müziği yapan çocukları dinledi ve alkışlarıyla miniklere destek verdi.
Etiketler: | |