Öğretmenlere Twitter Uyarısı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakan olarak kendisinin ya da Bakanlığının resmi bir Twitter hesabının bulunmadığını belirterek, "Bakanlığımıza atfedilen, şahsıma atfedilen pek çok Twitter hesabı göreceksiniz. Bunların hepsi sosyal medyadaki deyimiyle 'fake' yani sahte hesaplardır" dedi.

Öğretmenlere Twitter Uyarısı

Bakan Avcı, bu ay mesleğe yeni atanan öğretmenler için hazırlanan uyum eğitimi programının açılışını, Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) üzerinden canlı yayınla yaptı.

Avcı, öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, meslek hayatlarının ilk günlerinde onları selamlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Yeni atanan öğretmenlerin eğitimlerini yakın zamanlarda tamamlayarak eğitim ailesine katıldığını dile getiren Avcı, "Sizleri ve eğitim camiamıza katacağınız heyecanı sabırsızlıkla bekliyorduk. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz, Allah yeni görevinizi hayırlı etsin" diye konuştu.

Kıdemli öğretmenlerin genç öğretmenlerin karşısına geçince nasihatvari konuşmaktan kendilerini alıkoyamadıklarını aktaran Avcı, şöyle devam etti:

"Bildiğiniz gibi öğretmenler, milletlerin en önemli gücü. Sizler bizim medeniyetimizin Taptuk Emrelerden Yunus Emrelere, Şeyh Edebalilerden Osman Gazilere, Akşemseddinlerden, Fatih Sultan Mehmetlere ve bugünlere uzanan öğretmenlik zincirinin artık birer halkasısınız. Sizden bu zincire sağlam birer halka olarak dahil olmanızı ve ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştıracak nesilleri yetiştirmenizi bekliyoruz.

Vazifenizi, adından söz ettiğimiz ya da edemediğimiz bütün öğretmenlerimiz gibi önemli gördüğünüze ve hayatınızı bu ideale adayacağınıza inanıyorum."

-"Öğretmenler kişilik mimarlarıdır"

Bakan Avcı, insanlık tarihinin son yüzyıllarına etki eden endüstri uygarlığının yerini, aşama aşama yeni bir uygarlığa bıraktığına işaret ederek, bilgi toplumu, endüstri sonrası toplum, enformasyon toplumu gibi adlarla anılan yeni bir döneme girildiğini vurguladı.

Endüstri toplumunun stratejik kaynağını oluşturan sermayenin, enformasyon toplumunda yerini enformasyona veya bilgiye bıraktığına değinen Avcı, şöyle konuştu:

 "Bu dönemin de en önemli özelliklerinden biri hızı, hızlı olması... 'Erince vaktimiz yok. Uçaklar hemen kalkıp hemen varıyor, elimizde bir ufak bavulla şurdayız, burdayız' diyen Turgut Uyar zamanın hızını ne güzel anlatmıştı. Yaşanan bu hızlı değişime rağmen öğretmenlik mesleğinin önemi her gün biraz daha artarak devam ediyor. Çünkü öğretmenler, aynı zamanda kişilik mimarlarıdırlar. Bu yönüyle öğretmenlik bütün diğer mesleklerden farklıdır. Farkı sağlayan, öğretmenliğin manevi yönü ve ruhu... Bu ruh olmadan hamurumuz maya tutmaz. Sizden bu ruhu diri tutmanızı bu hevesi taşımanızı ve öğrencilerinizi bu heyecanla yetiştirmenizi bekliyoruz.

Öğretmenin işinin insanla olduğunun altını çizen Avcı, dolayısıyla insan ilişkilerinde her zaman duygusal bir boyutun varlığına işaret etti. Bakan Avcı, öğretmenlerden öğrencilerinin ve velilerin duygularını hep gözönünde tutmalarını ve bu becerilerini üst düzeyde kullanmalarını istedi.

İletişimin en önemli becerilerinden birinin dinleme olduğunu ifade eden Avcı, öğretmenlerden dinleme konusuna da önem vermelerini isteyerek, "Bir çok insan dinlemeyi bir etkilik olarak görmediği ve yeterince önemsemediği için günlük hayatımızda pek çok iletişim çatışmaları da yaşıyoruz. Etkili dinleme bize çok kıymetli ödüller sunan bir beceridir. Sizden bu konuda azami özen göstermenizi bekliyorum" dedi.

-"Kimseye tweet atmam. Hiçkimseden de tweet almam"

Bakan Avcı, konuşmasında en etkili iletişimin yüz yüze iletişim olduğunu belirterek, "Günümüzde çok yaygın kullanılan sosyal medya konusunda sizlerden özellikle çok özenli davranmanızı bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Bakan Avcı, şöyle konuştu:

"Benim Milli Eğitim Bakanı olarak veya kurum olarak Bakanlığımızın resmen bir Twitter hesabı yok. Bugüne kadar MEB olarak veya kendi adımla veya bakanlık olarak hiç tweet atmadık. Buna rağmen sosyal medyada Bakanlığımıza atfedilen, şahsıma atfedilen pek çok Twitter hesabı göreceksiniz. Bunların hepsi sosyal medyadaki deyimiyle 'fake' yani sahte hesaplardır. Bakanınız size tweet göndermez. Bakanınız size mümkünse yüz yüze, değilse, böyle uzaktan da olsa yine yüz yüze veya mektup yazarak veya mesaj göndererek ulaşmaya çalışır. Onun için sosyal medyada dolaşan Twitter hesaplarına aldanmayınız. Bakanlığımızın bir Twitter hesabı yok. Bakanlığımız size Twitter üzerinden ulaşmaz. Ben kimseye tweet atmam. Hiçkimseden de tweet almam. Onun için sosyal medyadaki bu tür zihin bulandırıcı mesajlar, benim adıma size ulaşırsa lütfen onlara inanmayın.

Özellikle yüz yüze iletişime çok önem vermenizi bekliyorum. Öğrencilerinizle sadece derslerde değil, teneffüslerde de fırsat buldukça birlikte olmaya çalışınız. Onları dinleyiniz. Bırakınız konuşsunlar ve size dertlerini, sorunlarını varsa çözüm önerilerini, eleştirilerini ulaştırsınlar. Bu hem onları zenginleştirir, hem sizi zenginleştirir hem bizi zenginleştirir. Geleceğe ilişkin ümitlerimiz, inşallah bu bahar ve bundan sonraki yıllarda sizinle yeşerecek. Dünyanın en güzel çiçeklerini sizin şefkatli ellerinize emanet ediyoruz. Hepinize başarılar diliyorum

Kaynak: Diyarbakır Söz