Sosyolog Sancak: Tacize uğrayanı görünce ona yardım edin

VAN'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KSAUM) alt çalışma grubu olan Genç KSAUM, 'Toplu Taşıtlarda Tacize Son' sloganıyla bir yürüyüş düzenledi.

Sosyolog Sancak: Tacize uğrayanı görünce ona yardım edin
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Sosyolog Sema Sancak, "Biri tacize uğrayan birini gördüğü zaman ona yardım etsin ve sessiz kalmasın. Sesiz kalındığı zaman tacizi yapan kişi cesaretleniyor. Bu toplumsal bir sorundur ve toplumun büyük bir yarasıdır"dedi.
Kampüs içinde bulunan minibüs durağında toplanan YYÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KSAUM) alt çalışma grubu olan Genç KSAUM üyesi yaklaşık 20 öğrenci ellerindeki pankartlarla "Tacize taviz istemiyoruz", "Bedenime dokunma sınırını aşma", "Susarsan suçlusun" sloganları attı. Toplanan kız öğrenciler etrafta kendilerini izleyip eyleme katılmayanları görünce ellerindeki megafonla, "Kadına yönelik tacize karşı eylemimiz birazdan başlayacaktır. Duyarlı bütün YYÜ öğrencilerini bekliyoruz. Sessiz kalmayın sessiz kalırsanız sizde bu suça ortaksınız. Lütfen duyarlı olalım ve bu eyleme destek verelim. Bizi izlemek yerine bize katılmalısınız. Çünkü bu problem hepimizin problemi. Lütfen ordan izmeyin bize destek verin" diye anonslar yaptı.
Yapılan anonsların ardından yürüyüşe başlayan öğrenciler, merkezi yemekhanenin önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamanın ardından konuşan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Sosyolog Sema Sancak, hiçbir kadının şidette maruz kalmasını istemediklerini söyledi. Sancak, "Minibüslerde, otobüslerde taciz son bulsun istiyoruz. Zaman zaman bu tür durumlara maruz kalan öğrencilerimiz ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Toplumda bir farkındalık yaratmak amacıyla, bu yürüyüşü düzenledik. Bundan sonrada bu tür eylemlerimize devam edeceğiz. Biri tacize uğrayan birini gördüğü zaman ona yardım etsin ve sessiz kalmasın. Sesiz kalındığı zaman tacizi yapan kişi cesaretleniyor. Bu toplumsal bir sorundur ve toplumun büyük bir yarasıdır."dedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz