Görüş Bildir

Türkiye'de büyük değişiklik yaşanıyor

İslam Hukukçusu Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, Türkiye'de gerek idari ve askeri alanda, gerekse eğitim alanında kendilerini hayrete düşürecek yenilik ve değişimlerin yaşandığını belirtti.

Türkiye'de büyük değişiklik yaşanıyor

Muş Alparslan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nce düzenlenen ''Medrese Geleneği ve Modernleşme Sürecinde Medreseler'' sempozyumu, yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda akademisyenin sunumuyla devam ediyor.

Sempozyumun son gününde Kuzey Teksas İslam Birliği Derneği kurucularından İslam hukukçusu Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, medreseler ile üniversitelerin ilahiyat fakültelerinde verilen eğitim üzerine sunum yaptı.

Kavakçı, medreseler ile üniversitelerdeki eğitimin birleştirilmesinin eğitim sistemine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

Amerika'da yaşayan biri olarak Türkiye'ye baktığında, ülkedeki değişimin rahatlıkla görüldüğünü vurgulayan Kavakçı, ''Türkiye'de gerek idari ve askeri, gerekse eğitim alanında bizi hayrete düşürecek yenilik ve değişimler var. Bu durum bizi son derece memnun ediyor'' dedi.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİNİN GETİRDİKLERİ

Yeni eğitim sisteminde imam hatip okullarının yeniden açılmasının ve bu okullara müracaatların artmasının memnuniyet verici olduğunu anlatan Kavakçı, ayrıca Kur'an-ı Kerim'in, Arapçanın, Osmanlıcanın ve buna benzer konuların programa konulmasının önemli bir değişim olduğunu kaydetti. Türkiye'de gerçek demokrasinin kurulması için yapılan gayretlerin önemli olduğunu vurgulayan Kavakçı, ''Burada milletin kırılma noktaları olan etnik kökenli vatandaşların kucaklaşması, dinin kucaklanması ve o yolda hareket edilmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

Etiketler: