Görüş Bildir

Ekonomi HABERLERİ

Güneydoğu'da kuraklık alarmı; rekolte kaybı yüzde 80

Güneydoğu'da kuraklık alarmı; rekolte kaybı yüzde 80

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Cevat Delil, kuraklıkla karşı karşıya kalındığını belirterek, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tamamında ve Diyarbakır'da özellikle kuru arazilerde yüzde 80 kayıp var. Diyarbakır'daki toplam kaybımız yüzde 60 civarındadır. İklimler değişiyor, bunları artık sık sık yaşayacağız. Barajlardaki suyun çiftçilerle buluşması lazım" dedi.
Kredi müjdesi!

Kredi müjdesi!

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren düzenleme. Kredi müjdesi geldi. 6 ay geri ödemesiz 2 yıl vadeli, 100 bin liraya kadar kredi için hükümet düğmeye bastı ve Meclis'e sunuldu. Sağlanan destekten mart ayındaki işçi sayısı 50’nin altında olan işletmeler yararlanacak.
Perakende satış hacmi yıllık yüzde 19,2 arttı

Perakende satış hacmi yıllık yüzde 19,2 arttı

TÜİK verilerine göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2, bir önceki aya göre ise yüzde 5,1 artış gösterdi.
Tediyeler hesapta

Tediyeler hesapta

Kamu işçilerinin ilave tediyeleri dün itibariyle hesaplara yatırıldı.
Afet bölgesi ilan edilmeli

Afet bölgesi ilan edilmeli

Türkiye’de kuraklık susuz tarım yapılan bölgeleri vurdu. Kuru tarımın en fazla yapıldığı bölgelerin başında İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi yer alıyor. Bu bölgede buğday, arpa ve mercimekte rekolte düşüklüğü yaşanılacağı söyleniyor. Ziraat Odaları kuraklık yaşanan yerlerin "afet bölgesi" ilan edilip, üreticinin desteklenmesini talep ederken; çiftçiler ödemeleri gereken borçları nasıl ve neyle kapatacaklarını düşünüyor, yetkililerden çare bekliyor.
Elektrik faturası kabarıyor

Elektrik faturası kabarıyor

Depsaş Enerji, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin geçen yıla göre yüzde 350 arttığına dikkat çekerek, su kaynaklarının verimli kullanımı konusunda uyardı.
Sulama sezonu

Sulama sezonu

Diyarbakır'da 2021 yılı sulama sezonu başladı. Kentte bu yıl sulama sezonunda toplam 577 bin 670 dekar tarım arazisinin sulanması bekleniyor.
Altın hızla yükseliyor!

Altın hızla yükseliyor!

Altının ons fiyatı, dolar endeksinin gerilemesi, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki düşüş ve tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması gibi nedenlerle bu hafta yüzde 3,53 değer kazanarak 26 haftanın en hızlı yükselişini kaydetti.
Vergide uzlaşı kazandırıyor!

Vergide uzlaşı kazandırıyor!

Borçlu mükellefler Gelir İdaresi ile uzlaşarak 321 milyon lira cezadan kurtuldu
İkinci el arabada fiyatlar düştü!

İkinci el arabada fiyatlar düştü!

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, birinci elde 2020'deki gibi bulunurluk sıkıntısı yaşanması halinde 2. el fiyatlarının tekrar yukarı doğru yükselebileceğini belirterek, "Çünkü geçen seneye göre 2. el fiyatları özellikle ilk 3 ayda geri geldi. Dolayısıyla araç almak isteyen vatandaşlarımız, özellikle 2. el düşünüyorlarsa bunları alma dönemi geldi de geçiyor olabilir diye düşünüyoruz." dedi.
Kredi kartı kullananlara faizsiz para!

Kredi kartı kullananlara faizsiz para!

Kredi kartı kullanan herkes için geçerli. Faizsiz kredi imkanı sağlanıyor. 40 gün boyunca geçerli. Bankaların kredi kartlarını kullanan müşterilerin pek çoğu haberdar değil. Kredi kartını doğru ve etkin bir şekilde kullanarak faizden etkilenmeden nakit para kullanılabiliyor.
Üretime dijital destek

Üretime dijital destek

Şekerbank, iş süreçlerini ve teknolojik altyapısını uçtan uca yenilediği dijital transformasyon programı kapsamında önceliği yine üretimi desteklemeye vererek esnaf, çiftçi ve KOBİ'lere özel geliştirdiği dijital kanal altyapısını hizmete sundu.
Ofisler eve taşındı

Ofisler eve taşındı

Bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi sürecinde, okul ve ofislerden başlayarak her şey eve sığdı. Evden çalışmaya başlayanların, ofis mobilya ve araçlarına olan ihtiyaçları artarken, kullanılmayan ofis mobilyaları ofislerden evlere nakledilmeye başlandı. Pandemi ofis mobilyası üretimini dünya genelinde yüzde 17 azaltırken, boşalan ofislerin eşya taşımacılığına yönelik talebi artırdığını belirten Octovan kurucu ortağı Erhan Güneş, “Ofisler eve taşındı, nakliyede parça eşya taşımacılığı arttı” dedi.
Aylık en yüksek reel getiri külçe altında gerçekleşti

Aylık en yüksek reel getiri külçe altında gerçekleşti

Nisan ayının finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları açıklayan TÜİK, aylık en yüksek reel getirinin külçe altında gerçekleştiğini belirtti.
Çiftçiye destek

Çiftçiye destek

Bakan Pakdemirli: Üreticilerimize bayram öncesi 1,5 milyar lira destek ödemesi yapacağız
Hibe, teşvik, destek tek çatı

Hibe, teşvik, destek tek çatı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Devletin verdiği destek, teşvik ve hibeleri tek çatı altında topladık. Yatırımcının, girişimcinin işini kolaylaştırmaya var gücümüzle devam ediyoruz" dedi.
Kadın kooperatifine hibe desteği var!

Kadın kooperatifine hibe desteği var!

Bu yıl 127 kadın kooperatifinin 140 projesine hibe desteği sağlanacak
Bölgeden rekor ihracat!

Bölgeden rekor ihracat!

Doğu Anadolu'nun nisan ihracatı rekor artışla zirveyi gördü
Elektrik faturasında flaş değişiklik!

Elektrik faturasında flaş değişiklik!

Elektrik faturasında milyonları ilgilendiren önemli değişiklik. Elektrik abonelerini kapsayan karaR Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yapılan değişiklikler doğrultusunda, teminat kontrolü, vadeli elektrik piyasasının açık olduğu günlerde seans başlamadan saat 12.00'da başlayacak, gün sonu işlemlerinin sona ermesini müteakip son kontrol yapılarak bitirilecek. Güncel teminat tutarları bu süre boyunca kontrol edilecek. Öte yandan, bir fatura dönemine ilişkin net zarar tutarı, ilgili fatura döneminin fatura son ödeme tarihi sonuna kadar toplam vadeli elektrik piyasası teminatı hesabına dahil edilecek.
540 kişilik enerjik destek ekibinin 400’ü kadınlardan oluşuyor

540 kişilik enerjik destek ekibinin 400’ü kadınlardan oluşuyor

Yüksek müşteri memnuniyeti hedefi ile çağrı merkezlerinde yeniden yapılanmaya gidildiğini duyuran CK Enerji, Enerjik Destek Projesi’ni devreye aldı. CK Enerji Regülasyon Direktörü Fidan Öztürk, 540 kişilik “Enerjik Destek” ekibinde 400 kadın yer alıyor. Müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermenin yanı sıra Anadolu şehirlerinde istihdamın artması ve kadınların iş hayatında daha fazla rol alabilmesi adına kadın çalışanları desteklemeye büyük önem veriyoruz” dedi.