Görüş Bildir

Sağlık HABERLERİ

Hastalarda pıhtılaşma!

Hastalarda pıhtılaşma!

Doç. Dr. İbrahim Erayman, bazı koronavirüs hastalarında pıhtı atmasına bağlı unutkanlık belirtilerinin başladığını söyledi. Erayman, ''Covid-19 hastalığında 'tromboembolik' dediğimiz, pıhtı atması diye tabir edilen olaylar gelişiyor. Bilimsel olarak sonuçlarını görmek gerekiyor; fakat koronavirüs hastaları unutkanlık yaşadıklarını belirtiyor" dedi.
Antibiyotik sarmısağına dikkat!

Antibiyotik sarmısağına dikkat!

Dünya mutfaklarının vazgeçilmezi olan sarımsak, yemeklere lezzet verdiği kadar binlerce yıldır ilaç olarak da kullanılıyor. Doğal antibiyotik olarak anılan sarımsak, bağırsakları temizliyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve diyabetten kansere kadar pek çok hastalıkla mücadelede beslenme planlarında yer alıyor.
Ramazan ayında kilo almamak için 10 altın kural

Ramazan ayında kilo almamak için 10 altın kural

Ramazan ayı, öğün sayısının azalması ve beslenme düzenindeki değişiklikler nedeniyle genellikle sindirim ve kilo problemlerini beraberinde getiriyor. Ramazan ayının ardından bayramda da kişiler daha fazla yeme eğilimine giriyor. Ay boyunca yavaşlayan metabolizma, kilo alımındaki en büyük etkenlerden biri oluyor. Ancak alınacak bazı önlemler ile bu süreç, beslenmeye bağlı sıkıntılar yaşanmadan rahat bir şekilde geçirilebiliyor.
Çocuğunuz Covid-19 olduysa…

Çocuğunuz Covid-19 olduysa…

Dünyada ve ülkemizde hızını her geçen gün artırarak yayılmaya devam eden Covid-19 virüsü artık çocuklarda da daha sık görülür oldu. Covid-19’un bugünlerde çocukları da yakalamasında kademeli yüz yüze eğitime geçilmesinin ve mutant virüsünün daha kolay enfekte özelliğe sahip olmasının etkili olduğu düşünülse de, bu varsayımları ispatlayan net veriler henüz mevcut değil.
Dişçi korkusunu filmle aşıyorlar!

Dişçi korkusunu filmle aşıyorlar!

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ne gelen çocukların diş tedavisi, çizgi film de izledikleri özel oyun odasında yapılıyor. Çocuklar, dişki korkusunu böylece aşmış oluyorlar. Hastane Başhekimi Dr. Bülent İnceoğlu, Ağız ve Diş tedavisin yansıra, çocukları sağlık açısından da bilgilendirdiklerini söyledi.
Koronavirüs sonrası akciğer, böbrek, karaciğer hasarı ve şeker hastalığı görülüyor

Koronavirüs sonrası akciğer, böbrek, karaciğer hasarı ve şeker hastalığı görülüyor

Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs geçiren kişilerde akciğer, böbrek, karaciğer hasarı ve şeker hastalıkları görülmeye başladığını söyledi.
Uzmanı uyardı; sahuru atlamayın

Uzmanı uyardı; sahuru atlamayın

Ramazan ayında oruç tutacaklara uyarılarda bulunan Uzman Diyetisyen Melek Elmas, sahurun atlanmaması gerektiğine dikkat çekti. Elmas, “İftarınızı ikiye bölün, bir anda oturup her şeyi yemeyin. Sahuru atlamayın ve sahurda kahvaltı tüketin. Çok yağlı, tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Bol bol su tüketin” dedi.
Uzmanından ramazan ayında ağız bakım önerileri

Uzmanından ramazan ayında ağız bakım önerileri

Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Oruç tutanların ağız kokusu problemiyle sıkça karşılaştığını ifade eden Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ece Çalışkan, önerilerde bulundu. Oruçluyken dişlerin fırçalanabileceğini belirten Çalışkan, “Asitli içecek, çay ve kahve tüketimini azaltmalıyız. Kafein, uzun dönemde ağız kuruluğuna sebep oluyor. Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biri de ağız kuruluğudur” dedi.
Sağlıklı iftar tabağı için 8 öneri!

Sağlıklı iftar tabağı için 8 öneri!

Pandeminin gölgesinde bir Ramazan ayına daha sayılı günler kaldı. Günlük yaşam alışkanlıklarımızı kökünden değiştiren ve yeme alışkanlıklarımızı da büyük ölçüde etkileyen pandeminin belirsizliğinde gireceğimiz Ramazan ayında iftar sofralarında bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.
Diş hekimliğinden eğitime destek!

Diş hekimliğinden eğitime destek!

Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız ve Diş Sağlığı ile Eğitim ve Öğretimin yansıra, sosyal sorumluluk projesiyle de, kendinden söz ettiriyor. Diş Hekimliği Fakültesi, Eğil İlçesindeki 45 okula öğrenci sırası gönderirken, Diş Macunu ve Diş fırçası dağıtırken, öğrencilere ağız diş taramasında bulundu.
Ramazan’da ‘Ne olursa olsun psikozu’ ndan uzak durun!

Ramazan’da ‘Ne olursa olsun psikozu’ ndan uzak durun!

Pandemi koşulları altında Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala toplum hala sağlık ve dini açılardan yapabilecekleri ve yapamayacakları ile ilgili sorulara yanıt arıyor. Gerekli olmadıkça bir araya gelinmemesi gerektiği uyarısını yineleyen uzmanlar, bu senenin pandemiden dolayı özveri gerektirdiğine dikkat çekiyor. Mecbur hallerde maske, mesafe ve hijyen kurallarını hatırlatan Prof. Dr. Haydar Sur, ‘Ne olursa olsun’ psikozuna dikkat çekiyor ve uyarıyor.
'Aşı tercihinde kriter yok'

'Aşı tercihinde kriter yok'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid-19 aşısı tercihinde önemli kriter olmadığını söyledi. İlhan, "Tamamen vatandaşların isteğine bağlı. Her iki aşı için de en çok görülen yan etkiler; aşı yapılan yerde kızarma, ağrı, sistemik yan etkiler açısından baktığımızda ise en çok alerjik reaksiyon her iki aşı sonrasında görülebiliyor" dedi.
Bahar alerjisine dikkat!

Bahar alerjisine dikkat!

Prof. Dr. Sami Öztürk uyardı! Bahar alerjisi olanlara korkutan uyarı: Koronavirüse yakalanma riski daha fazla
Kanser hastasına isim taktırmayın!

Kanser hastasına isim taktırmayın!

UZMAN Psikolog Gözdem Özdem Akaydın, kanserin hastalar üzerinde uzun süre devam edebilen bir hastalık olduğunu belirterek, "Kanser hastalarına ad takmayın ya da isimlendirmeyin; bu durum, değersizlik duygularının ortaya çıkmasına zemin hazırlar" dedi.
Cam kemik hastasılar

Cam kemik hastasılar

Muş'ta cam kemik hastası 2 kız kardeş tedavileri için destek bekliyor
Vaka artışı nedenleri!

Vaka artışı nedenleri!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü kişilerin son 1 ayda toplam vakalar içindeki oranının yüzde 14,39'dan 11,3'e düştüğünü, gençlerin aktif vakalar içindeki oranının ise arttığını açıkladı.
Boyun fıtığına dikkat

Boyun fıtığına dikkat

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu ve birçok insanın evinden çalıştığı bu günlerde hareketli kalmak pek mümkün olmuyor.
Aşırı kiloya dikkat!

Aşırı kiloya dikkat!

Uzmanından salgın ve normalleşme döneminde aşırı kilo alımına dikkat edilmesi uyarısı
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor!

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor!

Diyarbakır’da yıllardır tamamlayıcı bitkisel ilaçlarla hizmet veren fitoterapi uzmanı Sinan Alabalık, bitkisel ürünlerle vücut bağışıklığının kazanılabileceğini söyledi.
Bel ağrısına karşı 7 etkili egzersiz!

Bel ağrısına karşı 7 etkili egzersiz!

Son bir yıldır günlük yaşam alışkanlıklarımızı derinden etkileyen yüzyılın salgın hastalığı koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle hareketlerimiz büyük ölçüde kısıtlanırken, iş yaşamının adeta ev ortamına aktarılması nedeniyle online toplantılar derken bilgisayar karşısında geçirdiğimiz saatler arttı; bu durum da pek çok kişide bel ağrılarını tetikledi.