Görüş Bildir

11'i adliyede!

Diyarbakır'da 5 yıl önce SODES kapsamında bir dershaneye verilen ihalenin KİK'e aykırı yapıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 11 şüpheli adliyeye çıkarıldı.

11'i adliyede!

 Diyarbakır'da 500 öğrencinin Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) hazırlanması amacıyla Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında bir dershaneye verilen ihalenin Kamu İhale Kanunu'na (KİK) aykırı yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 11 kişi adliyeye çıkarıldı.

11 KİŞİ ADLİYE ÇIKARILDI                               

>Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Osmaniye ve Niğde'de "ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma" suçundan aralarında dershane yöneticileri ve üst düzey emniyet mensuplarının da bulunduğu 11 şüpheli, İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Şüphelilerin savcılıktaki sorgulara sürüyor.

>SODES YOLSUZLUĞU

>Savcılıktan dün yapılan açıklamada, 14 Eylül 2014'te bir gazetenin internet sitesinde yer alan "Casus denilen polislerin eğitim seferberliği" haberinin içeriğinde "casusluk" iddiasıyla tutuklanan polislerin 2010 yılında Diyarbakır'da 500 çocuğun her türlü eğitim masraflarını karşılayarak, dershaneye kaydettirdiği ileri sürülmüştü. Yapılan incelemede haberde geçen projenin 2009 yılında SODES kapsamında Başbakanlık Devlet Planlama teşkilatı tarafından karşılanan 500 bin lira bütçe ile gerçekleştirildiği tespit edilmişti. İhalenin KİK'e aykırı yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma çerçevesinde 7 ilde 11 kişi gözaltına alınmıştı. Bir şüphelinin de yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi