1'i avukat 9 şahsın yargılandığı davanın diğer sanığı avukatta teslim oldu

Diyarbakır’da adliye ile bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle beraat ve tahliye vaadiyle kandıran, aralarında avukatlarında olduğu çete yakalanmış ve firari olarak aranan avukat E.G’de bugün teslim oldu. Yapılan operasyonlarda 20 kişi gözaltına alınmış, 1’i avukat 9 kişi hakkında tutuklama kararı verilmişti.

1'i avukat 9 şahsın yargılandığı davanın diğer sanığı avukatta teslim oldu

Tahliye ve beraat vaadiyle Diyarbakır’da sürdürülen davanın diğer zanlısı avukatta teslim oldu.

İl Jandarma Komutanlığına bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Mayıs’ta, haklarında soruşturma açılan veya yargılanan kişileri, Diyarbakır Adliyesi ile bağlantıları olduğunu, tahliye ya da beraat ettireceklerini söyleyip para alarak dolandırdıkları belirlenen şüphelilere yönelik çalışma yaptı. Belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda aralarında avukatların da bulunduğu 20 şüpheli gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda 20 cep telefonu ve 2 ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında avukat M.D.’nin de olduğu 9’u ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘Nitelikli dolandırıcılık’, ‘Güveni kötüye kullanma’, ‘Tehdit ve kasten yaralama’ suçlarından tutuklandı, 6’sı adli kontrol şartıyla diğerleri ise serbest bırakıldı.

25 YILLIK AVUKATIM!

Tutuklanan avukat M.D.,” “R.T., isimli kişiyi yaklaşık 20 yıldır tanıyorum. Kendisinin ve ailesinin davasına bakmışlığım olmuştur. R.T.’nin ifadelerine bakıldığında ciddi anlamda başka kişilerle birlikte bir komplo içinde olduğu ortaya çıkacaktır. Ben 25 yıllık avukatım. Kaçma durumum olsaydı kaçabilirdim.” Dedi.

M.D. konuşmasını şöyle sürdürdü; “Operasyondan da haberim vardı. H.T., benim arkadaşımdır. Ben A.B.’yi gözaltında tanıdım. Kendisini daha önce tanımam. İ.B., beni aradı. Kendisi bana R.T., ile K., ailesi arasında alacak verecek meselesi olduğunu söyledi. 5 bin 500 dolar paranın bana emanet bırakılacağını söyledi. Daha sonra bu paraları ben geri iade ettim. Ortada bir zarar söz konusu değildir. Benim ailemin tüm hesap hareketleri incelenebilir. M.S.G., isimli şahsı tanımıyorum. Kendisiyle görüştüğümü hatırlamıyorum. Aleyhime beyanını ve şikayetini kabul etmiyorum. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı, hakimliğiniz aksi kanaatte ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ederim.”

TANIDIK HÂKİM, SAVCI VAR

 “M.D.’yi avukat olduğu için tanıyorum. R.K.’yi de şu an tutuksuz yargılanan R.T. aracılığıyla M.D.’ye yönlendirdim.” Diyen S.K., R.T., “Bana tanıdık hakim ve savcı tanıdıkları olduğunu söyledi. Bunun üzerine kendisine 5 bin 500 dolar verdim. Bu parayı avukat M.D.’nin ofisinde emanet olarak bıraktık. H.G., isimli kişi benim komşum olur. Bu şahsı R.T., ile tanıştırdım. Bu şahsın oğlu içeride tutuklu bulunuyordu. 100 bin TL parayı R.T.’ye verdim. R.T., bize hakim savcı tanıdıkları olduğunu söyledi. R.T’den şikâyetçiyim” ifadelerine yer verdi.

Soruşturma kapsamında 5 şahıs aranıyordu, E.G’nin teslim olması üzerine aranan sayısı 4’e düştü.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Diyarbakır Söz