Görüş Bildir

Ablasını öldüren Aslan: Kışkırtıldım

Ablasını öldüren Aslan: Kışkırtıldım

Ablası Melek Aslan'ı Orhan Vatansever'in azmettirmesiyle öldüren Mustafa Aslan, duruşmada "Bu cinayetin asıl katili Orhan Vatansever'dir" savunması yaptı.

DİYARBAKIR-Ablası Melek Aslan'ı Orhan Vatansever'in azmettirmesiyle öldüren Mustafa Aslan, duruşmada "Bu cinayetin asıl katili Orhan Vatansever'dir" savunması yaptı.

Diyarbakır merkez Yenişehir Ofis Semti'nde 21 Ekim 2020'de ablası Melek Aslan'ı (24) "kasten öldürmek"ten yargılanan Mustafa Aslan (21) ve Aslan'ı azmettirmekle suçlanan Orhan Vatansever'in (36) yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, Mustafa Aslan tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden, Orhan Vatansever ise tutuklu bulunduğu Diyarbakır 3 No'lu Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden bağlandı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın müdahil olduğu davanın duruşmasında Bakanlığın avukatı Aslı Elif Şahin ile sanıkların avukatları hazır bulundu.

DAVA TANIĞI: BENİ DE TEHDİT ETTİ

Duruşmada, Melek Aslan'ın öldürülmeden önce kaldığı apartın sahibi Leyla Biroğlu, tanık olarak dinlendi. Biroğlu, Melek Aslan'ın Orhan Vatansever tarafından sürekli tehdit edildiğini söyledi. Aslan'ın Vatansever hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığını, Vatansever'in Aslan'a tehdit mesajları gönderdiğini ve bu mesajların da kendisi tarafından görüldüğünü dile getirdi. Vatansever'in aparta Melek Aslan’ın kendisine borcu olduğu bahanesiyle geldiğini ve Melek'i kendisine sorduğunu ifade eden Biroğlu, Vatansever'in kendisini de savcılığa vermekle tehdit ettiğini söyledi.

Biroğlu'un ifadelerini kabul etmeyen Vatansever ise Aslan'ın öldürülmesinde bir rolünün bulunmadığını savundu.

'ASIL KATİL ORHAN VATANSEVER'DİR'

Sanık Mustafa Aslan ise ablasını öldürmesini Orhan Vatansever'in azmettirdiğini ifade ederek, "Bu cinayetin asıl katili Orhan Vatansever'dir. Bana mesajlar göndererek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla bu olay oldu. Bu adamın psikolojik sorunları var. Asıl katil odur. Ben pişmanım" dedi.

Cumhuriyet Savcısı, sanıkların üzerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesi bulunması nedeniyle adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağını belirterek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyesine karar verilmesini talep ederken, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatı Aslı Elif Şahin, dosyadaki eksikliklerin giderilmesini talep ederek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 6 Temmuz'a erteledi.