Görüş Bildir

Adaletin 'Barut atığı' çıkmazı! 

Diyarbakır'da PKK’lılarla polis arasında çıkan çatışmanın ortasında kalıp kafasından ve bacağından yaralanan ve yarasına dokunduğu için üzerinde barut artığı var denilerek 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen manav çırağı Murat Geneş ile ilgili adli tıp kurumu raporu mahkemeye gönderildi.

Adaletin 'Barut atığı' çıkmazı! 

Adli tıp raporu çıktı: İstenen ceza belli oldu

Diyarbakır’ın Dicle ilçesindeki Kartal–1 ve Kartal–2 polis noktasına 5 Kasım 2011 günü PKK’lılarca saldırı düzenlendi.
Bir terörist roketatarla ölü ele geçirildi. Başka bir örgüt üyesi manav dükkânı önünden geçip ağaçlık alanda polislere ateş açtı. Polisler ikinci kez çatışmaya girdi, terörist karanlıkta izini kaybettirdi.  Çatışma manav dükkânı önünde yaşanınca iki ateş arasında kalarak başından yaralanan manav çırağı Murat Geneş kendini dükkanın önündeki brandalı kamyonetin kasasına gizledi. Kafa ve vücudundan ağır yaralanıp kan kaybettiği için şuuru kapalı halde bulunan Murat hastaneye kaldırıldı.

ELİNDE BARUT ARTIĞI VAR TERÖRİST OLABİLİR

Savcı, tedavisi tamamlanan Murat’ın tek delil olarak elindeki barut artığını gerekçe gösterip saldırıda kaçan ikinci örgüt üyesi olabileceği gerekçesiyle 20 Aralık 2011 günü tutukladı. Hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. 
Hakim karşısına çıkan Murat dükkânın önünde aniden çatışma çıkınca can havliyle kendini park halindeki pikabın kasasına gizlediğini, başından kan aktığı için eliyle kafasına dokunduğunu, sonrasında da bayıldığını söyledi.

ÖZEL TİM: ÇOK KORKMUŞTU, YARALIYDI VE BİTKİNDİ

Çatışmaya giren ve tanık olarak dinlenen 3 özel harekat polisi Murat’ın ateş ettiğini görmediklerini, teröristlerin Murat’ın bulunduğu yerden ağaçlık alana kaçmak istedikleri için çatışmanın yaşandığını belirterek, “Pikabın olduğu yere yakın bölgeden bize ateş açıldı. Karanlıktı, projektör kullandık. Tenteli araçta Murat’ı yaralı bulduk. Korkmuş ve bitkindi. Tedavisini yapmaya çalıştık. Kendisi olayı görmüştür düşüncesiyle bilgi almak maksadıyla yaralı bulduk. Ona saldırgan gibi değil, yaralı vatandaş muamelesi yaptık. Yanında silah yoktu” dediler.

BABASI KÖTÜ ARKADAŞ EDİNMESİN DİYE YANIMA GÖNDERDİ

Yanında çıraklık yaptığı Manavın sahibi H.A da tanık olarak alınan ifadesinde, “Dükkânım büyüktür. İlçede memur sayısı çok olduğu için evlere servis amaçlı “Ayakçı” dediğimiz 2 çırak çalıştırıyorum. Bunlardan biri Murat’tır. Babası kötü arkadaş çevresi edinmesin diye onu yanıma çırak olarak verdi ve ‘Gerekirse maaş bile verme. Ortalık bozuk, kötü arkadaş çevresine takılmasın” dedi. Dükkândayken çatışma çıkınca apar topar kapatıp eve gittik. Aklım Murat’ta kaldı. Sokaklar boşaldı. Çatışmadan sonra jandarmadan beni arayıp Murat’ın dükkânın önünde vurulduğunu söylediler” dedi.

KRİMİNAL RAPOR: YARAYA DOKUNURSA ELDE ATIŞ ARTIĞI ÇIKAR

Diyarbakır kriminal polis laboratuarından istenen uzmanlık raporunda ise, ateşli silah yarasına dokunulması halinde, elde barut artığı olabileceği bildirilince mahkeme Murat’ın beraatına karar verdi. Kafa ve vücuduna aldığı 3 kurşun yarasıyla fizik tedavi gören ve kafasındaki mermi nedeniyle konuşma bozukluğu yaşayan Murat iki kez beyin ameliyatı geçirdi. Bipolar teşhisiyle psikolojik tedavi gördü.

SAVCI TEMYİZ EDİNCE YARGITAY BERAATI BOZDU

Duruşma savcısı tek delil elindeki barut artığı olan ve bunun da kriminal raporla başına dokunduğu için çıktığı belirlenmesine rağmen Yargıtay barut artığını gerekçe gösterip beraat kararını bozdu ve olayda 6 polisin saldırıya uğraması nedeniyle 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi. 

NÜFUS CÜZDANIMA BAKTILAR BENDE BABAMI ARAYIN DEDİM

İkinci kez hâkim karşısına çıkan Murat Geneş, şöyle konuştu: Patron kahveye gidince ben, patronun kardeşi ve diğer çırak dükanın önünde oturuyorduk. Hava kararınca çok yakınımızdan silah sesleri geldi. Korktum ve kendimi dükkânın önünde park halindeki pikabın kasasına gizledim.
-Ateş kesilince polislerle göz göze geldim. Elimi havaya kaldırmamı istediler. Bana doğru gelirken ateş açtılar ve iki mermi daha ayağıma isabet etti. Korku ve panikle pikabın arka tarafına kaçmaya çalışınca bu kez pikabı taradılar.
-Bana ‘İn aşağıya gölgen görünüyor’ dediler. Bende manav çırağı ve vatandaş olduğumu yüksek sesle söyledim. Sonra cebimdeki nüfus cüzdanıma baktılar. Babamı arayıp haber vermelerini istedim.
-Sonrasını çok kan kaybettiğim için hatırlamıyorum. İlk vurulduğumda elimi yarama attım. Vurulduğum günden beri fiziksel yürüme bozukluğu ve kafamdaki mermi nüvesinden dolayı da konuşma bozukluğu yaşıyorum. Terörist değilim.

"SOMUT HİÇBİR DELİL YOK KARARIMIZ DOĞRU"

Mahkeme heyeti, Murat’ın savunma bile yapamayacak kadar fiziksel ve psikolojik engeli bulunduğunu gözlemledikten sonra her türlü şüpheden uzak, kesin, somut ve inandırıcı delil elde edilemediğini, bilakis olayda yaralanıp mağdur olduğunu, yine alınan uzmanlık raporuna göre, ateşli silah yarasına dokunulması halinde elde barut artığı çıkabileceğini belirtti.
Mahkeme, tanık polis ifadeleri ile manav sahibinin de ifadeleri de bir bütün olarak değerlendirildiğinde Murat’ın mahkûmiyetine yeterli kanıt bulunmadığından daha önce verilen beraat kararının yerinde olduğunu belirterek Yargıtay kararına direnerek ikinci kez beraat kararı verdi. 

GENEL KURUL OY ÇOKLUĞUYLA "MÜEBBET VERİN" DEDİ

Yargıtay kararına karşı beraat kararında direnen mahkeme kararı üzerine dosya nihai kesin karar verilmek üzere Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderildi. Genel kurul ise oy çokluğuyla aldığı kararında Murat’ın 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması gerektiğinin altını çizdi.
Bu karar üzerine tekrar tutuklanan Murat akıl ve ruh sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Akıl sağlığının yerinde, cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtilen rapor mahkemeye gönderildi.  Bu rapor üzerine savcı tekrar mütalaasında Murat’ın 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.
Avukatı ise ruhsal sorunlar yaşadığı için ağır ilaçlar kullandığını, tedavisinin yarım kaldığını ve cezaevi koşullarında yaşamasının çok zor olduğunu belirterek tahliyesini istedi. Mahkeme tutukluluğa devam kararı verip duruşmayı erteledi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Nazime Çavlan

İnönü Üniversitesi iletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun