Görüş Bildir

Ailelerin 2'nci Ramazanı

Ailelerin 2'nci Ramazanı

Çocukları PKK tarafından dağa kaçırıldığı gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlatılan evlat nöbeti iki Ramazan'dır devam ediyor.

HDP İl binası önünde 591 gün önce Hacire Akar'ın başlatmış olduğu evlat nöbetine gün geçtikçe katılımlar artarken umutlu bekleyiş içerisinde olan aileler 2'nci Ramazan oruçlarını evlat nöbeti çadırında geçiriyorlar. Tüm hava koşullarına rağmen HDP il binası önünü terk etmeyen aileler, oruçlu halde evlat nöbetlerini sürdürüyor. 

Oğlu Hamza Salim için evlat mücadelesini sürdüren acılı anne Zümrüt Salim, oğlunun mübarek Ramazan ayı içerisinde PKK tarafından kandırılarak kaçırıldığını söyledi.

İKİNCİ RAMAZAN

591 gündür oğlu Hamza için evlat mücadelesi verdiğini aktaran anne Salim "HDP İl binası önündeki 2'nci Ramazan ayını geride bıraktık. Allah'ın izni ile inşallah bu mübarek Ramazan ayında evlatlarımızı alacağız. Rabbim, HDP'den ahımızı bırakmasın. Bizler evlatlarımız için bu mübarek Ramazan ayında buradayız, evlatlarımızı almadan da gitmiyoruz." dedi.

HDP yöneticilerinin kendi çocuklarını dağa göndermek yerine Kürt halkının çocuklarını dağa gönderdiğini söyleyen Salim "HDP'li yöneticiler kendi çocuklarını, güzel ve bakımlı kolejlerde okutuyorlar. Bizim çocuklarımız ise dağda, mağaralarda aç ve susuz bir şekilde yaşıyor. HDP oğlumu Ramazan ayında, bayrama yakın bir zamanda kaçırdı. Biz hakkımız olan evlatlarımızı HDP ve PKK'den istiyoruz." ifadelerini kulandı.

Oğluna gelmesi için çağrıda bulunan anne Salim, "Eğer benim sesimi duyuyorsan kaç gel, teslim ol. Kaçın gelin yavrum. Bizlere destek verenlere sesleniyorum: 'Bu zalimlerin elinden evlatlarımızı almak için bizlere destek vermeye devam etsinler.' Bu mübarek Ramazan ayında sesimize ses olan bütün Müslümanlardan Allah razı olsun." şeklinde konuştu.

AİLELERİN KARARLILIĞI

Eylemde yer alan Hatice Ay, 6 yıl önce 16 yaşındayken dağa kaçırılan oğlu Muhammed için evlat nöbetine katıldığını söyledi.

Oğlunun hasta olduğunu, sürekli gözetim altında tutulması gerektiğini kaydeden Ay, 6 yıldır çocuğundan haber alamadığını bildirdi.

Ay, "Oğlumu HDP'den istiyorum. Onu almadan buradan gitmeyeceğim. Kararlıyım. Muhammed oğlum, eve dön. Sen küçüksün, hastasın. 6 yıldır seni merak ediyoruz. Oğlum gel adalete teslim ol. Seni kandırıyorlar." diye konuştu.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinden 8 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan kızı Kadriye için gelen Nazmi Türan da 591 gündür eylemlerini kararlılıkla devam ettirdiklerini belirtti.

Türan, "Kızımdan hiç haber alamadım. Sonuna kadar buradayız, kararlıyız. Çoğu aile evladına kavuştu, biz de müjde bekliyoruz. Devletimiz güçlüdür. Kızım sesimi duyuyorsan gel, devlete teslim ol." ifadelerini kullandı.

FRANSAYLA GÖRÜŞTÜLER

Bu arada, aileler, Fransa'da katıldığı televizyon programında kendilerinden bahseden uluslararası ilişkiler uzmanı Öznur Küçüker Sirene ile görüntülü görüştü.

Sirene, görüşmede, kendisinin de bir anne olduğunu, evlat mücadelesi veren ailelerin acısını paylaştığını söyledi.

Diyarbakır annelerinin feryadını dünyaya aktarmak zorunda olduklarını kaydeden Sirene, "Yurt dışındaki ülkeler maalesef PKK terör örgütüne destek veriyor. Hem bir anne hem de vatanını milletini düşünen Türk vatandaşı olarak acınızı tüm dünyaya aktarmaya devam edeceğim. Allah acılarınızı bir an önce dindirsin ve evlatlarınızı size kavuştursun." dedi.

Anneler de Sirene'ye teşekkür etti.