Görüş Bildir

Albay Keleş tutuklandı

Albay Keleş tutuklandı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmada tutuklanan ve TSK'dan ihraç edilen eski Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Keleş'in, 15 Temmuz gecesinde gelişmeleri şortlu ve tişörtlü takip ettiği ortaya çıktı.

Keleş'in savcılıktaki ifadesinden "Gelişmeleri şort ve tişörtle takip etmemin sebebi her an bir gelişme olabilme ihtimaline binaen sürekli telefon görüşmesi yapıyor olmamdı. Yaklaşık saat 02.00'ye kadar bu şekilde konuyu takip ettim. Yoğun görüşmeler yapıyordum ve giyinmeye fırsat bulamadım"

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturmada tutuklanan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen eski Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Ceyhun Keleş'in, darbe teşebbüsünün gerçekleştiği gece gelişmeleri takip ederken üzerinde şort ve tişört bulunduğu ortaya çıktı.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 23 Ağustos'ta tutuklanan Keleş, savcılıktaki ifadesinde, 15 Temmuz gecesi saat 22.45'te makam odasının arkasında bulunan istirahat odasında dinlendiğini, bu sırada hareket merkezi nöbetçi vardiya amiri Ö.K'nin S.A ile makamına geldiğini savundu.

"Korumalarım aracılığıyla beni davet ettiler ve o sırada gelen sıkıyönetim direktiflerini bana sundular. Ben tatbikat olup olmayacağını sordum." diyen Keleş, bunu sormasının nedeninin sıkıyönetim direktiflerinin kendisine çok saçma gelmesi olduğunu ileri sürdü.

- "Giyinmeye fırsat bulamadım"

Keleş, darbe teşebbüsünün gerçekleştiği geceye ilişkin ifadesinde, şunları kaydetti:

"Gelişmeleri şort ve tişörtle takip etmemin sebebi her an bir gelişme olabilme ihtimaline binaen sürekli telefon görüşmesi yapıyor olmamdı. Saat 02.00'ye kadar bu şekilde konuyu takip ettim. Yoğun görüşmeler yapıyordum ve giyinmeye fırsat bulamadım. Bu sıkıyönetim direktifleri, harekat yıldırım şeklinde ve doğrudan tüm birliklere bildiğim kadarıyla gönderildiği için bu direktiflerin sorumluluk alanımdaki birliklere dağıtılmasını engelleme durumum söz konusu olmadı. Gerekli tüm önlemleri almak üzere İlçe Jandarma Komutanları ile görüştüm."

Bir sosyal paylaşım sitesinde isminin geçtiğinden bilgisinin olduğunu iddia eden Keleş, bu paylaşımın ağustos ayında gerçekleşecek atama ve terfileri etkilemek amacıyla yapıldığını düşündüğünü, isimlerin geçtiği birçok kişinin atama ve terfiye tabi kişiler olduğunu öne sürdü.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan Hasan Ceyhun Keleş, 23 Ağustos'ta tutuklanmış, Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kararname ile TSK'dan ihraç edilmişti.
Etiketler: | |