Görüş Bildir

Annelerin dayanışması

Annelerin dayanışması

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 217 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi, 562'nci günde de devam ediyor. Aileler, PKK tarafından 2019'da kaçırılan kızı Nilüfer (20) için Almanya'da başbakanlık binası önünde eylem yapan Maide T. ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi. Dayanışma mesajı veren aileler ve Maide T., eylemi sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

HDP binası önünde oturma eylemi yapan aileler, PKK tarafından 2019'da kaçırılan kızı Nilüfer için Almanya'da başbakanlık binası önünde eylem yapan Maide T. ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi. Ailelerle birlikte dayanışma mesajı veren Maide T., "Ben şikayete gittiğimde kızımın 18 yaşında olduğu söylediler ama DEAŞ'a gidenlerin 18 yaşında olup olmadığına bakmıyorlar. Onların ailelerine danışmanlık hizmeti veriyorlar. Onların ailelerini koruyorlar. 1 yıldan fazladır burada eylem yapıyorum. Gelip, geçiyorlar. Eğer PKK'nın saflarında olmasalardı benim kızım için beni şimdiye kadar çağırıp, 'Gel, derdini anlat' derlerdi. Benim konumla hiç ilgilenmemeleri, beni es geçmeleri, saflarını belli ediyor. Bu partinin komple kapatılması lazım. Kürt gençlerini dağa gönderip, onların ölmesine neden oluyorsa Kürtlere en büyük zararı veriyorsa bu partinin yaşaması caiz değildir. Hasta halimle gelip burada eylem yapıyorum. Çocuğumun canı, benim canımdan, benim yaşamımdan çok daha kıymetli" dedi.

'BİZ GÜÇLENDİKÇE HDP VE PKK, GÜÇ KAYBEDİYOR'

Oturma eylemini 6 yıl önce 15 yaşındayken, kaçırılan oğlu Özkan için sürdüren Süleyman Aydın da aileler adına açıklama yaparak, şunları söyledi:

"Bu hain örgüt, sadece Türkiye'de değil başka ülkelerde de evlatları kandırarak, ailelerden koparmaktadır. Bugün Almanya'da kızı Nilüfer için Maide annemiz nöbet tutuyor. Almanya'dan bize destek oluyor. Biz anneler ilk günden beri kendisinden güç alıyoruz. HDP ve PKK, biz güçlendikçe güç kaybediyor. Bizler güçlendikçe bölücüler, kendi aralarında bölünüyorlar. Biz Maide annemizin yanındayız, Maide annemiz de bizlere destek veriyor. Bu mücadeleye farklı yerlerde devam ediyoruz. Bizi görmezden gelenler, sesimizi duymayanlar var. Buradan İYİ Parti, DEVA Partisi ve CHP'ye seslenmek istiyoruz. Binlerce insan, HDP-PKK karşısındaki Diyarbakır annelerine, bu mücadelede hain iş birliği tarafında değil bizlerin tarafını seçtiklerini, karşımızda değil yanımızda olduklarını gösterdiler. Ey İYİ Parti, DEVA Partisi, CHP, 562 gündür bu mücadeleyi görmezden geliyorsunuz ama konu HDP olunca 'Selahattin Demirtaş özgürlüğüne kavuşmalıdır' açıklamalarını yapıyorsunuz. Peki neden bizim çocuklarımızın özgürlüğü için yanımızda olmuyor, açıklama yapmıyorsunuz? Net bir şekilde tarafınızı belli edin. Biz sizin niyetinizi biliyoruz ama yine de soruyoruz; yanımızda mısınız, karşımızda mısınız? Biz burada mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz."