Aylar Sonrası Evlerini Gördüler

Yasağın halen sürdüğü Sur ilçesindeki, 5 mahallede oturan vatandaşlar aylar sonrası, evlerini görmelerine ve eşyalarını almalarına izin verildi. Hasar tespiti yapıldığı esnada vatandaşlar aylar sonra gördükleri evlerinde hüzün yaşayıp, teröre tepki gösterdi.

Aylar Sonrası Evlerini Gördüler

Diyarbakır'ın 5 mahallesinde geçen 2 Aralık'tan itibaren sokağa çıkma yasağı süren merkez Sur İlçesi'nde Kaymakamlık, ilçede evlerini görmek ve eşyalarını taşımak isteyen vatandaşlardan dilekçeyle başvuru yapanları evlerine girmeye izin verdi. Dilekçeleri kabul edilen vatandaşlara kaymakamlık randevu vererek, daha önce oturdukları evlerine görevlilerle birlikte girebilecekleri bildirdi.

HASAP TESPİT ÇALIŞMALARI

Dün Sur'un sokağa çıkma yasağı süren Fatihpaşa Mahallesi'nde daha önce oturan, ancak yaşanan terör olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 12 aileye bilgi verilerek evlerini görebilecekleri ve burada hasar tespit çalışmasanın yapılacağı söylendi. Dabanoğlu Mahallesinde bulunan polis noktasına gelen ve isimleri listede bulunan 12 aile mensupları, yapılan kontrollerin ardından Fatihpaşa Mahallesi'ne götürüldü.

BOMBA UZMANI EKİPLERİ

Bomba imha uzmanlarının da eşlik ettiği aileler ile Sur Kaymakamlığına bağlı görevlilerle birlikte evlere girildi. Öncelikle polisin girdiği evlerde bomba uzmanı ekipler, tuzaklanmış bomba ihtimaline karşı aramalarını tamamladıktan sonra ev sahibi ile kaymakamlık görevlileri evde hasar tespit çalışması yaptı.

Görevliler ile ev sahibi ile birlikte yapılan incelemelerde evde bulunan hasarlar, kayıp eşyalar da tutanaklara geçirildi. Evlerde sağlam bulunan eşyaların taşınmasına da izin verilirken, vatandaşlar bulabildikleri eşyalarını taşıdı. Sırtlarına yükledikleri eşyaları sokak aralarından getiren vatandaşlara yaşadıkları duruma tepki göstererek, evlerinde bir kaç parça eşya alabildiklerini söyledi.

HUZUR İÇİNDE YAŞIYORDUK

Evlerini görmek isteyen ancak içeri giremeyen vatandaşlarda yaşadıklarını tepki gösterdi. Bir vatandaş, "Biz kendi evimizde huzur içerisinde yaşıyorduk. Niye gelip bu bombaları yerleştirdiler. Çatışıyorsan git dağda çatış, şehirde ne işin var senin? Görün işte şehrin hali ortada, gelip bu şehre girmeselerdi, bu bombaları yerleştirilmesiydi. Kendisi de bomba patlatsa, benim evimin sağındaki ve solundaki ev gidecek, devlette gelip patlatsa yine sağımdaki solumdaki ev gidecek. Ne oldu? Olan fakir fukaraya oldu. Sokaklara düşmüşüz, ortalıkta perişan olmuşuz. Biz 13 nüfus bir evin içine sıkışmışız. Şimdi evimi görmek istiyorum, evim de göremiyorum" dedi.

ELBİSEMİZİ ALMADAN ÇIKTIK

Mahalledeki çocuklara Kuran dersi verdiğini ifade eden bir kadın, "Benim evim Kuran Kerim dolu, ben çocuklara ders veriyordum. Şimdi onları yırtabilirler, zarar verebilirler, bari bir kez izin versinler gidip bakayım. 22 yıllık evliyim kızımın çeyizi eşyalarım, yıllardır yaptığım her şey evde kaldı. Elbisemizi alamadan evden çıktık. Lütfen artık barış gelsin biz insanların ölmesini istemiyoruz" dedi. Yıllardır aynı mahallede oturduklarını vurgulayan vatandaşlar, mahalleden çıkmak istemediklerini dile getirdi.

“ANILARIMIZIN HEPSİ YOK OLMUŞ”

Sur’daki evinden çıkan bir kadın ile oğlu ise, “Evimize bir şey olmamış ama eşyalar paramparça olmuş. Kurşunlu Cami’nin hali perişan, onu bu hale sokanlara Allah hakkını bırakmasın. Eşyalarımızın hepsi kokudan mahvolmuş bütün eşyalar paramparça olmuş. En fazla elbise alabildik onları da alıp çıktık. Evler sapasağlam duruyor ama içindeki eşyalar perişan durumda. 20 senedir orada oturuyoruz. Anılarımız var hepsi yok olmuş” diye konuştu.

ANA CADDELERİ DETERJANLARLA 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, aylardır temizliğin yapılamadığı, zaman zaman özel izinle çöplerin toplandığı caddelere girerek temizlik yaptı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nda çalışan 34 kişilik temizlik ekibi, dün akşam saatlerinde Melikahmet, Gazi, İnönü ve Kıbrıs Caddesi’ni parfümlü deterjanlı sularla yıkadı. Kaldırımların ve dükkanların kepenklerinin de yıkandığı temizlik çalışmasına, çevredeki esnaf da destek verdi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç’ın da takip ettiği çalışma hakkında bilgi veren Çevre Koruma Şube Müdürü Mehmet Baran, 34 personel ve 4 sulama tankerinin görev aldığı temizlik çalışmasında 152 litre parfümlü deterjan kullanıldığını söyledi. Baran, temizlik çalışmasına yardım eden Sur esnafına teşekkür etti.

Kaynak: Diyarbakır Söz