24

Aynı müteahhit!

Boşaltılan Diyarbakır D Tipi Cezaevini de, 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeriayı inşa eden müteahhit olduğu ortaya çıktı.

Aynı müteahhit!

Depremde hasar gördüğü için boşaltılan Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nin, 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria ile ilgili soruşturmada aranan müteahhit Sedat Eser tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın cezaevindeki eksiklikler nedeniyle müteahhit firmaya, firmanın da alacakları nedeniyle bakanlıla davalı olduğu belirlendi.

Deprem bölgesinde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik yapılan binalara ilişkin soruşturmalar kapsamında 99'u müteahhit 279 kişi tutuklandı.

CEZAEVİ RİSKLİ GÖRÜLEREK BOŞALTILDI

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde yapımına 1995 yılında başlanan ve 2003 yılında açılan D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi geçtiğimiz hafta riskli görülerek boşaltıldı. Yaklaşık 300 tutuklu ve hükümlü başka illerdeki cezaevlerine, haftasonu sevk edildi. Tamamen boşaltılan cezaevinin, depremde hasar gördüğü ve temelindeki su nedeniyle zeminde oluşan sıvılaşmadan dolayı risk oluşturduğu için yapılan teknik analizler sonucunda boşaltılmasına karar verildi.

DİYAR GALERİA’YI YAPAN MÜTEAHHİT

Risk oluşturduğu için boşaltılan D Tipi Cezaevini, Kahramanmaraş merkezli depremde 89 kişinin yaşamını yitirdiği ve kentin ilk AVM’si olan Diyar Galeria AVM’’nın müteahhiti Sedat Eser’in yaptığı ortaya çıktı. Depremden bu yana yürütülen soruşturmalar nedeniyle ulaşılamayan Müteahhit Eser ile ilgili arama ve yakalama kararı çıkarılmıştı.

TARAFLAR MAHKEMELİK OLMUŞLAR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın cezaevindeki eksiklikler nedeniyle Eser’in firmasına, firmanın da alacakları nedeniyle bakanlığa dava açtığı ortaya çıktı. Diyarbakır. 3. Asliye Hukuk Mahkemesi iki tarafı da haklı bulurken, kararın Yargıtay tarafından kısa bir süre önce onandığı belirlendi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ SORUŞTURMA

Burada depremlerde yıkılan ya da üzerinde imara aykırı değişiklik yapıldığı öne sürülen binalarla ilgili soruşturma kapsamında 1171 şüpheli belirlendi. Şüphelilerden 279'u tutuklanırken, 370'i hakkında adli kontrol kararı verildi, 250 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Hakkında gözaltı talimatı bulunan 95 kişi bulunurken, gözaltındaki 2 kişinin işlemleri sürüyor. Şüpheli olarak tespit edilenlerden 22'sinin yurt dışında olduğu, 50 kişinin ise hayatını kaybettiği belirlendi. Ayrıca 103 şüpheli de ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

Ayrıca tutuklu bulunan 279 kişinin 99'u müteahhit, 149'u yapı sorumlusu, 13'ü yapı sahibi, 18'i binada değişiklik yapan kişilerden oluştu. Hakkında adli kontrol kararı verilen 370 kişinin ise 77'si müteahhit, 217'si yapı sorumlusu, 45'i yapı sahibi, 31'i binada değişiklik yapan kişilerden oluştu.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.