Görüş Bildir

Bağımlılık Uyarısı!

Bağımlılık Uyarısı!

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadelede Derneği Başkanı Yahya Öger, Merak çocukları ve gençleri madde bağımlılığına götüren en önemli nedenlerden birisi olduğunu ifade ederek, “Yeni okul dönemleri bu anlamda riskli olabilir. Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapılar açar. Anne-babaların onlara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmesi gerekir.” dedi.

Yıllardır Diyarbakır’da başta uyuşturucu olmak üzere her türlü bağımlılıkla mücadele çalışmalarını etkin yürüten Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öger, yeni eğitim-öğretim sezonu öncesi Velileri bağımlılıklarla ilgili uyardı.

“YENİ OKUL DÖNEMİ RİSKLİ OLABİLİR”

Öger, Merak çocukları ve gençleri madde bağımlılığına götüren en önemli nedenlerden biri olduğunu vurgulayarak, “Yeni okul dönemleri bu anlamda riskli olabilir. Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapılar açar. Anne-babaların onlara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmesi gerekir. Aksi halde yapılan araştırmalar maalesef riskleri bize açık bir şekilde gösteriyor. Ailelerin özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Anne babalardan çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini, onlarla iyi bir diyalog kurarak arkadaşlarını, gidip geldiği yerleri, sosyalleştiği kafeterya ya da merkezleri takip etmelerini istiyoruz. Aileler okul rehberi öğretmeninden yardım alabilirler her konuda bize danışabilirler.” ifadelerini kullandı.

“AİLELER ÇOCUKLARINA DEĞER VERMELİ, YALNIZ BIRAKMAMALI”

Ailelerin, çocuklarına değer vermesi ve onları asla yalnız bırakmaması gerektiğine işaret eden Öger, “Çocuklara, ailesinden başka hiçbir yerde mutluluk aratılmamalıdır. Çocuklarının yakın arkadaşlık yaptığı kişileri ve ailelerini tanımak ders dışı zamanlarda dinlendikleri, vakit geçirdikleri ve yemek yedikleri yerlerin güvenli ve temiz olduğu konusunda emin olmak ailelerin dikkat etmesi gereken önemli hususlardandır” diye konuştu.

“OKULLARDA UYUŞTURUC MADDENİN ZARARLARI ÖĞRETİLMELİ”

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadelede Derneği başkanı Yahya Öger,  Okullarda, uyuşturucu maddelerinin zararları ve uyuşturucu tacirlerinin yöntemleri öğretilerek, çocukların bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Öğrencinin başarısının ani düşmesi, okul devamsızlığının artması, sınıf veya okul içinde anormal hareket veya davranışlarının olması, hırsızlık ve şiddet olaylarına karışması, uyuklama ve bayılmalarının olması, arkadaşları ile olan ilişkilerinin bozulması ve bu konuda arkadaşlarından şikayetler gelmesi gibi durumlarda okul yöneticileri tarafından zaman geçirilmeden öğrencinin ailesi mutlaka bilgilendirilmelidir. Okul idarecileri okul ve okul çevresinde uyuşturucuya karşı müteyakkız olmalıdır. Okulun içi, çevresi, servisler, servis sürücüleri, kantinler dâhil, tüm birimleri uyuşturucu güvenliği yönünden iyi araştırılmalı ve emniyet birimleriyle yakın işbirliği içerisinde olunmalıdır. İdarecilerimizin dikkat etmeleri gereken bir diğer husus ise, okul çevrelerinde paket açılarak uyuşturucuya başlatmakta bir yol olan ve kolayca temin edilebilen tek tek satılan sigaradır. Unutmayalım ki en tehlikeli bağımlılık yapıcı madde en ucuz ve en kolay yolla temin edilendir” dedi.

“GÜVENLİK GÜÇLERİ OKUL ÖNLERİNDE TEDBİRLERİ ARTIRMALI”

Güvenlik güçlerine de seslenen Öger, şöyle dedi: “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu uyuşturucuyu çocuklarımızın zihinlerine ve taze bedenlerine karşı düzenlenen terör saldırısı olarak tanımlamaktadır. Sayın Soylu’nun “Tüm yetkililerimize açıkça söylüyorum, terörle mücadelede hangi mantığı ortaya koyuyorsak uyuşturucu satıcısını gördüğünüz anda acımayacaksınız. Çocuklarımıza, okulların etrafında uyuşturucu satmaya çalışanları gördüğünüz anda ona insan muamelesi yapmayacaksınız! “tespitini önemsiyoruz. Toplu taşıma araç sürücüleri alkol kontrolü yanında mutlaka uyuşturucu kontrolüne de tabi tutulmalıdır.”

“ÖĞRENCİLER LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ”

Son olarak, öğrencilere de seslenen Öger, “Öğrencilere Lütfen! Yanlış kişiler ile arkadaşlık kurmayın. Olabilecek bütün sıkıntılarınızı aileniz ve öğretmenleriniz ile paylaşın, Gittiğiniz ortamlara dikkat edin. Size sunulan her madde sizin geleceğinizi elinizden çalmaktır unutmayın. Ülkemize ve milletimize faydalı birer birey olmanın yolu kendimizi muhafaza etmekle başlar” dedi.