Görüş Bildir

Bağlar’da barınma alanları

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, depremden etkilenen vatandaşlar için Diyarbakır genelinde 100’den fazla barınma merkezi oluşturulduğunu, bunların önemli bir bölümünün Bağlar’da vatandaşlara hizmet verdiğini açıkladı.

Bağlar’da barınma alanları

Depremin en fazla etkilediği yerlerin başında gelen Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde enkaz altında kalan vatandaşları kurtarmaya yönelik çalışmalar devam ederken, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu bir yandan da dışarıda barınma merkezlerine yerleştirilen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan çalışmaları denetliyor.

Depremin olduğu ilk andan itibaren yaraları sarmaya gayret ettiklerini belirten Beyoğlu, Diyarbakır’da Valilik, AFAD, Kızılay, belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında büyük bir koordinasyon olduğunun altını çizdi.

"HASARLI BİNALARA GİRİLMEMESİ İÇİN UYARILAR YAPILIYOR"

Enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi veren Beyoğlu,"Türkiye’miz yüzyılın en büyük felaketini yaşıyor. Ümit ediyorum ki iki güne kadar enkaz kaldırma çalışmaları tamamlanacak.  Hasar tespiti için 50 ekip çalışma yapmaktadır. İlk tespitlere göre kentimizde yüzde 10 civarında hasarlı yapı var. İnşallah en geç bir hafta içerisinde hasar tespit çalışmaları tamamlanacak. Daha sonra ağır, orta ve hafif olmak üzere hasar sınıflandırılması yapılarak sonraki aşamaya geçilecek. Ağır hasarlı olduğu tespit edilen binaların çevresi sarılarak, içeri girilmemesi konusunda vatandaşlarımız uyarılmaktadır." dedi.

"BARINMA MERKEZLERİNDEKİ İNSANLARIN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR"

200 binden fazla insan için 100’den fazla barınma merkezi oluşturulduğunu ve bunların önemli bir bölümünün Bağlar’da olduğunun altını çizen Beyoğlu, vatandaşların tüm temel ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti. Beyoğlu, "Valilik, AFAD, Kızılay, belediyelerimiz, askerimiz, polisimiz  ve sivil toplum örgütlerinin dayanışmasıyla  Diyarbakır genelinde 200 bin insan için barınma yerleri oluşturulmuş olup 100’den fazla barınma merkezi hizmet vermektedir. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere belediye  ekipler  görevlendirdik. Depremden etkilenen vatandaşlarımızın barınma, yeme , içme ve diğer temel  ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanmaktadır. Vatandaşlarımıza üç gün yemek desteği sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

"BU ŞARTLARDA YAPILABİLECEK NE VARSA YAPILIYOR"

Türkiye’nin son 100 yılın en büyük felaketiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Beyoğlu, "Hava soğuk olduğu için barınma merkezlerine  ısıtıcılar yerleştirdik. Vatandaşlarımızın yapılan hizmetlerden memnuniyeti yüksek. Barınma noktalarını aralıksız gezerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının olup olmadığını soruyoruz. Bu şartlarda yapılabilecek en iyi hizmetin verildiğini düşünüyoruz. Çok büyük bir felaket. 85 milyon tek yürek olduk. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde devletimiz ve milletimiz bütün unsurlarıyla el ele vermiş olup hep beraber omuz omuza vererek bu yükün altından çıkmaya çalışmaktadır. Bir çok badire gibi bunu da inşallah aşacağız." ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Etiketler: