Görüş Bildir

Batman ve Diyarbakır'da tren seferleri ne zaman başlayacak?

Batman ve Diyarbakır'da tren seferleri ne zaman başlayacak?

Coronavirus'ten (Covid-19) tedbirleri kapsamında, şehirlerarası yasak sonrası iptal edilen Batman, Diyarbakır ve Güney Ekspresi tren seferlerine 12 Haziran itibariyle başlanması bekleniyor.

Coronavirus'ten (Covid-19) önce vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tren yolculuğuna şehirlerarası gelen yasak sonrası Batman, Diyarbakır ve Güney Ekspresi tren seferleri iptal edilmişti.

Covid-19 salgını nedeniyle faaliyetleri durdurulan demir yollarında 28 Mayıs'ta başlayan konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri için biletler dün itibariyle satışa çıkarılırken Batman, Diyarbakır ve diğer iller için seferlerin 12 Haziran itibarıyla başlaması planlanıyor.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Batman'da da TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından açıklanan bir tarih henüz yok ama yeni normalleşme sürecinde önümüzdeki haftalarda kademeli olarak tren seferleri tekrar başlayacak.

Yataklı vagonlar için ise yarı düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemeler sonrası Doğu Ekspresi gibi tren seferlerine de tekrar başlanacak.

Batmanlıların yoğun ilgi gösterdiği tren yolculuğuna değinen Batman tren garı yolcu şefi Ömer Yıldız, "Eski yoğun günlere kavuşacağımız günü hasretle bekliyoruz." dedi

TCDD Batman teren garı yolcu şefi Ömer Yıldız, "Türkiye genelinde yolcu trenlerimiz mart ayından beri pandemi tedbirlerinden dolayı 76 gündür yolcu alamıyoruz. Batman'da hızlı tren için dün itibariyle bilet satışları yapmaktayız. Hızlı trenlerimiz 28 Mayıs itibariyle hizmet vermektedir. Hızlı tren için yolcularımızın e-devlet üzerinden TC kimlik numaralıyla birlikte HES koduyla ve TC. Kimlik numaralarının son dört hanesini 'hayat eve sığar' telefon uygulamasıyla ve internetten alabilirler. Yolcularımızın yolcuk öncesinde 'Hayat Eve Sığar' (HES) koduyla gelmelerini rica ediyoruz. Çünkü kod olmadığı zaman biletler alınamıyor." diye uyarılarda bulundu.

"TREN BİLETLERİ BİR HAFTA ÖNCE REZERVE EDİLMELİDİR"

Önceden 9 olan hızlı tren seferlerinin pandemi süreci nedeniyle 2 sefere indiğini belirten Yıldız, "Türkiye genelinde şehirlerarası yolcu taşımacılığı sadece Ankara, İstanbul, Ankara Eskişehir ve Ankara Konya olarak 2 geliş, 2 dönüş olmak üzere yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Hızlı trenle Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan vatandaşlarımız mağdur olmamaları için bir hafta önce biletlerini rezerve ederek kesmeleri gerekmektedir. Geçen seneyle aynı fiyat olan Ankara ve İstanbul arası hızlı tren ücretlerimiz 85 TL'dir. Tren yolcuğundan ücretsiz faydalanan engelli vatandaşlarımızda pandemi sürecinden dolayı şu anda faydalanmamaktadırlar. İnşallah en yakın zaman da engelli vatandaşlarımızda haklarından faydalanırlar." dedi

"12 HAZİRAN'DA BATMAN VE DİYARBAKIR SEFERLERİ BAŞLAYABİLİR"

Yıldız, son olarak "Batman ve Diyarbakır seferlerimiz kesin olamamakla beraber haziran ayının 12'sinden sonra Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları neticesinde başlama tarihini belirlenecek' diye umuyoruz. Biz de vatandaşlarımız gibi heyecanla eski günlerdeki gibi yolcuların olduğu kalabalık seferlerini özlemle bekliyoruz. İnşallah bir an önce yolcu taşıma seferlerimiz başlar ve eski günlerimize geri döneriz. Sağlık Bakanlığının belirlediği şartlarda yolcu koltuklarımızda sosyal mesafe kurallarına riayet edilip yolculuk öncesi maskeli ve ateşleri ölçülecek.  Ateşi olan vatandaşların biletleri iptal edilip ücretleri kesintisiz kendilerine iade edilecek." dedi.