Görüş Bildir

Belediye savundu vatandaş tepkili

Belediye savundu vatandaş tepkili

Karaloğlu, “karpuzun içindeki bebek heykeli” ilgili, “yaşı büyük değil, iki dişi var” derken, Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı AKsu, kentin tanıtımın bu şekilde yapılmayacağın öne sürdü. Belediye açıklamasında ise eleştirileri saygıyla karşıladığını bildirdi.

DİYARBAKIR-Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Diyarbakır’da, belediye tarafından havalimanı yoluna yaptırılan ve tepki gören heykellerin arasında yer alan karpuz heykelinin içindeki bebek figürünü sahiplendi. Dünyadaki bütün bebeklerin birbirine benzediğini ve bebeklerin mahsun olduğunu söyleyen Karaloğlu, tartışmanın Diyarbakır’a zararı değil, faydası olduğunu iddia etti.

HEYKELLERİ SAHİPLENDİ

4 günden buyana sosyal medyada hemen hemen her kesim tarafından eleştirilen, gazetelere de manşet olan Diyarbakır Havaalanı mavşağındaki Diyarbakır'ı sembolü oluşturan kadayıf, folklor, asil bilezik ve karpuz heykelçilikleriyle ilgili tartışmalar devam ederken,  Uzakdoğulu bir bebeğe benzetilen karpuzun içindeki bebek heykelini İl Valisi ve Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu sahiplendi.

BEBEKLERİ AYIRMAYIN

Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki üreticilere, 5 bin Diyarbakır karpuzu fidesi dağıtım törenine katılan Karaloğlu, burada gazetecilerin Diyarbakır'ın günlerdin gündemini meşgul edip tartışma konusu olan heykellerle ilgili soruya yanıt verdi. Heykelleri savunan Vali Karaloğlu şöyle dedi;

KARPUZU TARTIŞIYORUZ

“Ne güzel karpuz tartışılıyor arkadaşlar, bırakın Diyarbakır’da karpuz tartışılsın. Bırakın Diyarbakır’da güzellikler tartışılsın. Diyarbakır’da arzumuz, isteğimiz budur, akşamki tartışmanın Diyarbakır’a zararı yok, faydası var. Eğer gerçek fotoğraflarla beraber karşılaştırırsanız gerçeğe çok uygun olduğunu da görürsünüz. Bebeğin Diyarbakırlısı, Vanlısı, Rizelisi olmaz. Dünyanın bütün bebekleri masumdur ve birbirlerine benzerler. Ne olur bebekleri de ayırmayın."

BEBEĞİN YAŞI BÜYÜK

Gazetecinin heykelde çocuğun yaşının büyük gözüktüğünü söylemesi üzerine Karaloğlu, "Yaşı büyük değil ya, iki tane dişi var nasıl yaşı büyük olacak" dedi.

YAPILAN İŞ YANLIŞTIR

Buarada, Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu ise, yapılan işin  yanlış olduğunu ve Diyarbakır'ın tanıtımının bu şekilde olamayacağını söyledi. Diyarbakır'ın tanıtımının karpuzla ve bu heykellerle olmayacağını ifade eden Aksu, "Olsa dahi yapılan bu iş çok kötü. Kime yaptırılmışsa bilmiyorum ama Diyarbakır'ın tanıtımı böyle olmaz. Eğer yapmak istiyorlarsa oraya dev bir pano koysunlar, ben iddia ediyorum 5 kuruş para da verdirmeyeceğim onlara. Reklam karşılığı Diyarbakır'ın 5 bin yıllık surlarını, Diyarbakır'ın manevi değerlerini, Eğil'i, peygamberler kabrini, Hz. Süleyman'ı, Ulu Cami'yi, hanları, hamamlarını, Diyarbakır'ın Körtük Tepesi'ni tanıtsınlar. Gelen kişi en azından orada bir kültürü görsün. Yapılan bu ucubeyi lütfen yıksınlar. 5 bin sene önce yapılan surlardaki kitabeler dahi o yapılan işten çok daha güzel. Bazalt taşa işlenmiş o dönemdeki şartlarda yapılmış iş, bundan çok daha güzel. Biz kabul etmiyoruz. Ben bilirim, ben yaparım meselesi olamaz, burada Diyarbakırlılara soracak, sivil topluma soracak, Diyarbakır'ın dinamikleri var. Bu iş yanlış, kaldırsınlar. Diyarbakır'ın tanıtımı da böyle olmaz. Orayı düzeltsinler, biz bunu istiyoruz."

BELEDİYE'DEN AÇIKLAMA

Buarada, Büyükşehir Belediyesi, heykellerle ilgili yapılan tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, eleştirilerin saygıyla karşılandığı belirtilerek, kavşakta yapılan düzenleme çalışmaların maliyetinin 4 milyon 412 bin 835 lira olduğu bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi:

SAYGIYLA KARŞILANMAKTA

“Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının gündeme taşıdığı, havalimanı kavşağı peyzaj düzenlemeleri kapsamında alana yerleştirilen maketlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur. Havalimanı Yonca Kavşağı’na yeni düzenlemeler kapsamında yerleştirilen maketlerle ilgili estetik eleştiriler yapılmıştır. Bu eleştiriler saygıyla karşılanmakta ve değerlendirilmektedir. 170 dönümlük alan içinde, fotoğraf detayı olmak üzere yerleştirilen maketler, çalışmalar tamamlandığında, manzaranın küçük bir parçası olacaktır. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte nihai değerlendirme yapılacak, gerekmesi durumunda üzerlerinde tasarrufta bulunulacaktır.

MANZARANIN KÜÇÜK PARÇASI

Birtakım çevreler, estetik eleştirileri dayanak tutarak, kamuoyunu yanıltıcı, kurumumuz hakkında istifham oluşturacak iddialarda bulunmaktadırlar. 170 dönümlük alanda çevre düzenlemesi, ağaç dikimi, çim serimi, çalı ekimi, su depoları, drenaj sistemi için yapılan ihalenin tutarını, maketler için yapılan harcama şeklinde göstermektedirler.

YONCA KAVŞAĞI DÜZENLEMESİ

Diyarbakır Uluslararası Havalimanı Yonca Kavşağı düzenleme ihalesi, 12 Kasım 2020’de 'Havaalanı Yonca Kavşağı Peyzaj Düzenleme Yapım İşi' adıyla, canlı yayında gerçekleştirilmiştir. 15 firma ihaleye katılmıştır. 4 milyon 412 bin 835 lira olarak en düşük teklifi veren firma ile anlaşılmıştır. 170 dönümlük alandaki bütün çalışmalar, düzenlemeler, yatırımlar bu ihale kapsamında yapılmaktadır."

MIZRAK'LIDAN İLGİNÇ AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı tarafından "terör soruşturması kapsamında" görevden alınan ve tutuklanan Selçuk mızraklı ise, yazılı açıklama yaparak, ilginç yorumlarda bulundu. “Heykellerin” yandaşlara, belediye kaynaklarını peşkeş çekmek amacıyla yaptırıldığını öne süren Mızraklı, "Sanatsal bir değer taşımayan heykeller ile nereye ve kime mesajlar verilmektedir? Kadayıf tepsisini elinden tuttuğu iddia edilen heykel ile geçen dönemin kayyımı olan Cumali Atilla ve ekibinin yediği 2 tona yakın tatlıya mı atıf yapıldı?" yorumunu yaptı.