Görüş Bildir

Çermik Ve Çüngüş’e 30 Milyon Tl Yatırım Yapıldı

Çermik Ve Çüngüş’e 30 Milyon Tl Yatırım Yapıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Çermik ve Çüngüş ilçelerine 2015 yılında 30 milyon TL yatırım yaptıklarını açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Çermik ve Çüngüş ilçesinin muhtarlarıyla bir araya gelerek, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP Diyarbakır milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, HDP Diyarbakır il, Çermik ve Çüngüş ilçe yöneticileri de katıldı. İki ilçede yapılan çalışmalar hakkında muhtarlara detaylı bilgi veren Kışanak, Nisan 2014’ten bu yana Büyükşehir Belediyesi’nin sadece kent merkezinde değil, 15 bin kilometrekarede hizmet vermeye başladığını hatırlattı. Bu nedenle belediyenin kendi örgütlenmesini yenilediğini anlatan Kışanak, ilçelere hizmet götürürken hizmet gitmeyen, az giden veya sorunu daha çok olan ilçelere öncelik verdiklerini ifade etti. Çermik ve Çüngüş’ün de böyle ilçelerden biri olduğunu dile getiren Kışanak, “Bu iki belediye bizdendir, değildir” tartışması yapmadan halkın ihtiyaçlarını gidermeyi ve sorunları çözmeyi esas aldıklarını kaydetti.

“TEMEL SORUNLARINI ÇÖZMEDE İDDİALIYIZ”

Belediyenin imkanlarının sınırlı olduğunu, ancak 5 yıllık görev süreleri içinde 13 dış ilçenin yol, içme suyu, kanal ve ulaşım gibi sorunlarını çözmede iddialı olduklarını vurgulayan Kışanak, 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin Çermik ve Çüngüş’te yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çermik’te ilçe tarihinin en kapsamlı yol çalışmasını yaptıklarına dikkat çeken Kışanak, ilçede 111 kilometre asfalt, 14 bin 265 metrekare kilitli park taşı çalışması yaptıklarının altını çizerek, şunları kaydetti.

“Gürüz, Ören Kuyu, Sarı Balta, Akça Örten, Bir Cemal Bölgesinde 31,8 kilometrelik yol çalışması, 70 kilometre 1 kat sathı kaplama, 33 kilometre 2 kat sathı kaplama yapıldı. Ziyaret, Aliyan Grup yolu, Serincek mahalle yolu, Keklik mahalle yolu, Kaya Gediği mahalle yolu, Bintaş, Gözerek, Alakoç grup yolu, Gün Aşan, Şeyhan Dede, Bayat grup yolu, Kuyu Kalaç grup yolu, Abdülaziz Kışlak grup yolu yapıldı. Bunun yanında söz konusu yerde 6,2 kilometre stabilize yol ve 14 bin 265 metre karede kilitli parke taşı döşendi.”

toplu taşıma HİZMETİ VERİLMEYE BAŞLANDI”

Ayrım yapmadan halka hizmet etmeyi esas aldıklarına işaret eden Kışanak, ilçeyle kent merkezi arasındaki ulaşımın ucuz ve kaliteli olması için 2 adet toplu taşıma aracı tahsis ettiklerini, kent merkezinde trafik güvenliğini ilgilendiren 25 kilometre bordur boyamasını, çok dilli trafik tabelaları ve levhalarını yerleştirdiklerini ifade etti. Bütün ilçe ve köylerde ilaçlama çalışması yürüttüklerini, Çermik’te aynı çalışmanın 8 personelle aralıksız sürdürüldüğünü belirten Kışanak, halkın sağlıksız gıdayla karşılaşmaması için gıda denetimlerinin gerçekleştirildiğini dile getirdi. Diş sağlığı taraması yaptıklarını, konuyla ilgili eğitimler verdiklerini söyleyen Kışanak, çocuklara diş fırçası ve macun dağıtarak diş fırçalama alışkanlığının gelişmesini sağlamaya çalıştıklarını anlattı. Meme kanseri, hijyen ve aile planlaması konusunda kadınlara sağlık eğitimi verdiklerinin altını çizen Kışanak, ilçedeki mezbahayı da bakım ve onarımdan geçirerek, daha sağlıklı koşullarda kesim yapılmasının imkanlarını yarattıklarını vurguladı.

“ÇERMİK’E 1 YILDA 20 MİLYON 808 BİN TL HARCANDI”

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı DİSKİ’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Kışanak, su ve kanalizasyon çalışmaları için ilçede 7 adet araç ve 26 personelin bulunduğunu belirtti. 5 mahallede sağlıklı içme suyu temin edilmesi amacıyla içme suyu depoları yaptıklarını ve şehir merkezinde içme suyu şebekesinin yenilenmesi çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Kışanak, bir senede 12 bin 800 metre içme suyu şebekesi, 3 bin metre kanalizasyon şebekesi döşediklerini, su kuyularını rehabilitasyondan geçirdiklerini kaydetti. İlçede yol yapım ve bakım hizmetlerine 6 milyon 829 bin, ulaşım hizmetlerine 577 bin, itfaiye hizmetlerine 424 bin, sağlık hizmetlerine 295 bin, sosyal hizmet çalışmalarına 47 bin, imar ve fen işleri hizmetlerine 199 bin, su ve kanalizasyon çalışmalarına 12 milyon 437 bin kaynak harcadıklarını açıklayan Kışanak, bir yıl içinde ilçeye toplam 20 milyon 808 bin hizmet yatırımı yaptıklarını bildirdi.

Bundan sonra da çalışmalarını aynı tempoyla sürdüreceklerini vurgulayan Kışanak, “Bizim halkımız her şeyin en iyisine layıktır, her şeyin en güzeline layıktır, bizden başkada bize hizmet edecek kimse yoktur. Halkımıza biz bu hizmetleri getirmeye devam edeceğiz” dedi.

“ÇÜNGÜŞ’E 9 MİLYON 598 BİN LİRA YATIRIM YAPTIK”

Çüngüş ilçesinin de hizmet konusunda mağdur olmuş ilçelerden biri olduğunu vurgulayan Kışanak, şunları kaydetti:

“Bu yıl ilçede 94.5 kilometre yol çalışması yaptık. Bunun bir kısmı yol açma, bakım onarım, stabilize ve sathı kaplama çalışmasıdır. 6 kilometre yeni yol, 31 kilometre stabilize yol, 12 kilometre 1 kat sathı kaplama asfalt çalışması, 12 kilometre 2 kat sathı kaplama asfalt çalışması ve 8 bin 860 metrekare kilitli parke taş döşemesi yaptık.”

Çüngüş ile Diyarbakır arasında toplu taşıma hizmeti sunmak amacıyla 1 adet otobüs tahsis ettiklerine dikkat çeken Kışanak, ilçenin tüm tabelalarının yenilendiğini, gıda denetimlerinin yapıldığını, tehlike yaratan başı boş hayvanlarla ilgili veterinerlik hizmeti sunulduğunu anlattı. DİSKİ’nin 2016 yılında Çüngüş’teki su ve kanal çalışmalarını şube müdürlüğü düzeyinde yürüteceğini kaydeden Kışanak, şunları söyledi: “İlçede su depoları yapıldı. Kanalizasyon şebekelerini yenileme çalışmaları devam ediyor. Yol çalışmaları için 3 milyon 411 bin, ulaşım hizmeti için 412 bin, itfaiye hizmeti için 424 bin, sağlık hizmeti için 173 bin, su ve kanalizasyon hizmeti için 4 milyon 997 bin lira olmak üzere 9 milyon 598 bin liralık hizmet sunduk. Bunlar tamamen yatırım harcaması olarak ilçemize sunduğumuz hizmetlerdir.”