Görüş Bildir

Çiftçi rahmet bekliyor

Çiftçi rahmet bekliyor

Nisan ayında beklenen yağışların yağmaması, hava sıcaklığın da normallerin üzerinde seyretmesi kuraklık tehlikesini beraberinde getirdi. Buğdayları kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan çiftçileri şimdilerde ise büyük bir telaş sardı.

Diyarbakır ve Batman Bölgesinde kuraklık paniği yaşanırken, çiftçilik yapan Eyüp Tekin, kurumaya başlayan buğdaylarını kurtarmak için yüksek maliyetine rağmen fıskiyeli sulama sistemine geçmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Nisan ayında bekledikleri yağmurun yağmaması nedeniyle toprağın kurumaya başladığını, buğdayın kuruma tehlikesi yaşadığını ifade eden Tekin, büyük bir mağduriyetle karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Kimi tarlalarda sulama yapılamadığından dolayı buğdayın kuruduğunu, çiftçilerin büyük bir zarara uğradığını kaydeden Tekin, ekinlerinin kurumaması için neredeyse 24 saat sulama yaptıklarını dile getirdi. Kuraklık tehlikesiyle beraber maliyetlerin de arttığına işaret eden Tekin, yetkilileri fırsatçılara karşı tedbir almaya çağırdı.

“BUĞDAYLARI KURUYANLAR VAR”

Tekin, “Bu bölgemize neredeyse 3 aydır istenilen seviyede yağmur yağmadı. Özellikle nisan ayında beklenilen yağmur yağmadığı için toprak kurumaya başladı. Kuraklık tehlikesinden dolayı buğdaylarımız neredeyse kurumak üzereydi. Biz de kendi imkânlarımızla borç altına girerek yağmurlu(fıskiyeli) sulama sistemine geçtik. Bu sistemi kurmasaydık buğdaylarımız kuruyacaktı. Hatta bazı yerlerde kurumaya başladı da. Yağmur yağmadığı için buğdayları kuruyanlar mağdur oldu.” ifadelerini kullandı.

“BUĞDAYLAR KURUMASIN DİYE 24 SAAT SULAMA YAPIYORUZ”

Kuruyan buğdaylarını kurtarmak için sulama sistemine geçmek zorunda kaldıklarını belirten Tekin, sulama sistemine geçemeyen çiftçilerin ise buğdaylarının kurumaya başladığını ifade etti.

Tekin, şöyle devam etti: “Bölgemizde yerin 4-5 metre altında su çıktığı için kendi imkânlarımızla kuyu açıp tarlarının sulamasını yapıyoruz. Ama daha çok buğday eken çitçilerin büyük zararı oldu. Çünkü her yerde su kuyusu yok ve elektrik çok pahalı olduğundan insanlar kullanmaktan çekiniyor. Sabah erkenden gelip fıskiyelerin yerlerini değiştirerek sulamamızı yapıyoruz. Gün boyu sulama yapmazsak bizimde buğdaylarımız kurur.”

“MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ İSTİYORUZ”

Kuraklık tehlikesiyle beraber maliyetlerinin de arttığını söyleyen Tekin, “Şu anda sulama yaptığımız buğday tarlamız 45 dönümdür. Bu sene yeterli yağmurun yağmaması bizi kuraklık etkisinde bırakarak, zor duruma soktu. Çiftçilik yapmak çok meşakkatli bir hal almış durumda. Mazot fiyatları çok yüksektir. Sulama motoru günde 200-300 lira arasında mazot yakıyor. 24 saat bu motorla çalışarak buğdayı suluyoruz. Sulamazsak buğdayımız kuruyacak. Geçen yıl gübrenin torbası 100 lira civarındayken şu anda 200 liranın üstüne çıkmış durumda. Yetkililerden çiftçilere mazot ve gübre desteğinde bulunmalarını istiyoruz.” dedi.

“KURAKLIKLA BERABER FIRSATÇILAR ÇOĞALDI”

Kuraklık tehlikesiyle beraber fırsatçıların da kendilerini mağdur etmeye başladığını belirten Tekin, son olarak şunları söyledi:

“5 gün önce aldığımız sulama fıskiyesini şu anda almak istesek 10-15 lira farkla ancak alabiliriz. Bu kuraklığı fırsata çevirenler 10 liralık malzemenin fiyatını 25 liraya çıkarmış durumdalar. Dolarla, dövizle bir alakası yokken 30 liraya aldığımız fıskiyeyi 5 gün arayla 50 liraya çıkardılar. Buğday çok önemli bir üründür. Buğday olmazsa her şeyin fiyatı ikiye katlanır ve kıtlık olur. Yetkililerden de imkânlar dâhilinde bize destek olmalarını talep ediyoruz.”
Etiketler: | |