Görüş Bildir

Darp yok düşmüştür

Darp yok düşmüştür

Uyuşturucu şüplesinin gözaltına alınaması sırasında annesine güvenlik güçleri tarafından şiddet uygulandığı yönündeki iddialar İl Valiliğince yapılan açıklamayla yalanlandı.

Diyarbakır Valiliği, "polisin, uyuşturucu şüphelisi oğlunun gözaltına alınışı sırasında annesine şiddet uyguladığı" iddiasını içeren haberleri yalanlanlarken darp edildiğini iddia eden 55 yaşındaki Kevser Demir ise suç duyurusunda bulundu.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında, bir anneye polis tarafından şiddet uygulandığı şeklinde iddiaların yer aldığının görülmesi üzerine, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması gereği duyuldu.

NARKOTİKİ OPERASYONU

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan kişi ve organizasyonlara yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda tespit ettikleri S.D'yi, 18 Mayıs'ta, Bağlar ilçesinin Kaynartepe Mahallesi'ndeki ikametinde gözaltına almak istedi. Bu sırada babası N.D, annesi K.D. ve kız kardeşi F.D, görevlilerin önüne geçerek, gözaltına alma işlemini fiziki ve sözlü olarak engelledi ve S.D'yi ekiplerin elinden kaçırmaya çalıştı.

Anne K.D. ekiplerden sorumlu komiser yardımcısını kolundan ısırdığı sırada düşerek sol kolundan yaralandı.

Gerçekleşen bu mukavemet esnasında 2 görevli vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı ve aldıkları adli doktor raporları sonrasında, kendilerine mukavemet eden N.D, K.D. ve F.D'den şikayetçi oldu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bunun üzerine şüpheliler hakkında, cumhuriyet savcısının talimatıyla soruşturma başlatıldı.

S.D'nin ikametinde yapılan aramada, üstünde 4 gram, ev içerisinde ise satışa hazır halde 25 fişek olarak tabir edilen cinste hazırlanmış 10,13 gram eroin ve 1,03 gram metamfetamin ele geçirildi.

S.D ile aynı adli çalışma kapsamında farklı adreslerde gözaltına alınan 3 şüpheli, sevk edildikleri hakimlikçe, "uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama" suçundan tutuklandı.

Açıklamada, "Söz konusu haber ve paylaşımlarda yer alan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup konuyla ilgili adli ve idari tahkikat devam etmektedir." ifadesi kullanıldı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Öte yandan, oğlunun gözaltına alınması sırasında dar edildiğini öne süren 55 yaşındaki Kevser Demir (55) ise maruz kaldığı işkence ve kötü muameleye ilişkin suç duyurusunda bulundu. Demir, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır şubelerine başvurdu.

BENİ DARP ETTİLER?

Demir, 18 Mayıs 2021 tarihinde akşam saatlerinde yaşanan olayı şöyle aktardı: “8 çocuk annesiyim. Bir oğlum madde bağımlısı. Evli ve bir çocuğu var. Polislere de sordum ‘oğlumu nasıl tedavi ettirebilirim’ diye, bilmediklerini söylediler. Çocuğumu madde bağımlılığından kurtarmak istiyorum. İşten geldim ve saat 18.15 gibi aşağıdan bağırma sesleri geldi. Binadan birinin düştüğünü sandım ve hemen koştum. Binada kiralık evim vardı, alt katta ve baktım sesler oradan geliyor. Oğlum kiracının yanına inmiş, orada baktım 3 polis oğlumu yere yatırmış, biri kelepçe takmaya çalışıyor, biri üstüne oturmuş, diğeri de boynunu tutuyor. Oğlum da ‘anne, anne öldürdüler beni’ diye bağırıyor. Ben de koştum içeri ve ‘Allah için oğlumu vurmayın, suçu neyse götürün’ dedim. Bunun üzerinde polislerden bir tanesi saçımdan tutup sürükleyerek dışarı çıkardı. Bana tekme attı, 3 dişimi kırdı. Her tarafım morardı, kolumu da kırdı. Diğer 2 polis ise onu durdurmaya çalışıyordu beni dövmesin diye. Sonra kızım geldi ve ‘Abimin suçu neyse götürün, annemi neden dövüyorsunuz’ dedi. Kızımı da darp etti ve kollarını morarttı. Aynı polis eski boksör olduğunu söyleyip bağırıyordu. Karnıma vurdu ve merdivenlerden sırt üstü düştüm."

BAĞLAR KARAKOLUNA ŞİKAYET

Demir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) şikayette bulunduğu anlatarak, kendisini döven polisin bu olaydan sonra da tehditler savurduğunu aktardı: “Aynı polis bizi tehdit ediyor. Balkonumuzun altına gelmiş, ‘eroinciler, eroinciler’ diye bağırıyor. Aynı polis bizi tahrik ediyor ve ‘3 kişi daha götüreceğim’ diye tehdit ediyor. Devlet hastanesine gittim ve darp raporu aldım. CİMER’e yazdım, sessiz kalıyorlar. Ben bir anneyim beni dövmeye hakları yok. Maddi manevi ben o polisten şikâyetçiyim. Savcılığa daha gitmedim ama Bağlar’da karakola gidip ifade verdim.”
Etiketler: |