Görüş Bildir

Diyarbakır Barosu taleplerini mahkemeye sunacak

Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü'nde konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, iddianame düzenlendikten sonra taleplerini mahkemeye sunacaklarını söyledi.

DİYARBAKIR-Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” etkinliğinin 215'incisini gerçekleştirdi. Etkinlikte Elçi'nin fotoğrafının da bulunduğu "Em te ji bir nakin/Seni Unutmayacağız" yazılı pankart açıldı. Birçok avukatın katıldığı etkinlikte konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, 3 polisin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadelerinin SEGBİS yoluyla alındığını bildiklerini söyledi.   

‘SON BULMASINI DİLİYORUZ’

3 polisin ifadesinin alınmasının önemli olduğunu, ancak soruşturmada istenilen düzeyde bir gelişme olmadığını ifade eden Aydın, “İnsan öldürmekle ağır bir suçla suçlanan, ciddi ve kuvvetli suç şüphesi olan, bu cinayeti soruşturmakla görevli olan birimde çalışan bu polis memurlarının tutuklanmamış olması, görevlerinin başında olması, her hangi adli kontrol talebine başvurulmaması, açığa alınmamış olmaları bu soruşturmanın akıbeti açısından bizi kaygılandıran temel hususlardır.  İddianame düzenlenip mahkemeye sunulduktan sonra taleplerimizi mahkemeye sunacağız. Bu suç şüphesinde altında olan, şüpheli olarak şu anda ifadeleri alınan polis veya polis memurlarının tutuklanması konusunda gerekli taleplerimizi ibraz edeceğiz. Bu saatten sonra 4 buçuk yıla yakın süredir devam eden beklentimizin son bulmasını diliyoruz” dedi.

‘ADALETİ BURADA TESİS EDELİM’

Maddi gerçeğin bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmasını istediklerini dile getiren Aydın, cinayetin arka planıyla birlikte aydınlatılması gerektiğini vurguladı. Aydın, dört buçuk yıldır süren hukuk mücadelelerinin yakın bir zamanda, mahkeme salonunda aynı kararlıkla devam edeceğini belirtti.  Gerçeği ortaya çıkarana kadar vazgeçmeyeceklerini ifade eden Aydın, “Failler bulunana kadar, hak edilen cezalar alınana kadar bu mücadele sürecek. Bu mücadelemiz mahkeme salonlarında tecelli etsin. Adaleti burada tesis edelim. Çünkü cinayet burada işlendi. Bu cinayetin mağduru, bu adliyede görev yapan bir baro başkanıydı. Dolayısıyla adaletin bu şehirde ve adliyede gerçekleşmesi gerekiyor. Cinayet aydınlatılmazsa eğer Anayasa Mahkemesi dahil olmak üzere, bütün uluslararası hukuk mekanizmalarında bu cinayetin takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.