Görüş Bildir

Diyarbakır - Kıbrıs uçuşları yeniden başlıyor

Pandemi nedeni ile durdurulan Diyarbakır – Lefkoşa (Kıbrıs) uçuşları Ocak ayında yeniden başlatılıyor.

Diyarbakır - Kıbrıs uçuşları yeniden başlıyor

DİYARBAKIR(SÖZ)-Pandemi nedeni ile uzun bir süredir durdurulan Diyarbakır-Kıbrıs uçuşları yeniden başlatılıyor. Uçuşlar ile ilgili DTSO Meclis Üyesi ve Turizm Komisyonu Başkanı Mehmet Akyıl değerlendirmelerde bulundu.  Akyıl, “2018 yılında göreve geldiğimiz günden beri yurtdışı uçuşlar ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Daha önceki girişimlerimiz sonucunda pandemi öncesinde Almanya, Erbil ve Kıbrıs uçuşları başlatıldı. Ancak pandemi ile birlikte uluslararası seyahatlerde kısıtlamalar ve ciddi bir düşüş yaşandı. Anadolu Jet ve PegasusHava Yolları Diyarbakır’dan yaptıkları yurtdışı uçuşlarını durdurdu. Şimdi yeniden Pegasus Hava Yolları nezdinde yaptığımız girişimler sonuç verdi ve 18 Ocak 2022’de Kıbrıs’a ilk uçuş gerçekleştirilecek. Uçuşlar haftanın 3 günü düzenli olarak yapılacak” şeklinde konuştu.

Uluslararası direkt uçuşlar ile fiyat ve zaman avantajı sağlanacak

Akyıl, Diyarbakır’dan yurtdışına direkt uçuşların yapılmasının ekonomik ilişkiler yanında kent ve bölge halkının hareketliliğine önemli katkılar sunduğunu, çok daha uygun fiyatlarda ve zaman tasarrufu sağlanarak seyahat edebildiklerini belirtti. Özellikle bölgede Kıbrıs’da eğitim gören öğrenciler için bölgeden farklı merkezlere seyahat ve oradan yurtdışına uçuşların ciddi bir maliyet ve zaman kaybı yarattığını kaydeden Akyıl, pandemi ile birlikte uçuş fiyatlarının da arttığını ve bunun da hareketliliği olumsuz etkilediğini belirtti.

Erbil için girişimlerimiz devam ediyor                                                 

Akyıl, Kıbrıs uçuşlarının yanı sıra Erbil uçuşları için de girişimlerinin olduğunu, Irak ile ticari ilişkilerin yanında, kültürel ilişkilerin, karşılıklı tur organizasyonlarının da gelişmesi için çalışma yaptıklarını ifade ederek, 2022 Mart ayında TÜRSAB işbirliğinde Turizm ve Gastronomi Fuarı düzenleyeceklerini, kentin uluslararası düzeyde işbirliklerinin geliştirilmesi için çalışma yaptıklarını ve uluslararası seyahat imkanlarının varlığının bu çalışmalar için olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi