Görüş Bildir

Diyarbakır polemiği

Diyarbakır polemiği

Kılıçdaroğlu'nun "Demokrasinin yolu Diyarbakır'dan geçer" açıklaması, İyi Parti'den tepki gördü. Ağıralioğlu, "Demokrasi ve hukukun yegâne adresi Ankara'dır." karşılığını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülke genelinde etkili olan hava muhalefeti nedeniyle Diyarbakır ziyaretini ertelemek zorunda kaldığını bildirdi. Kılıçdaroğlu'nun ziyaret öncesi "Demokrasinin yolu Diyarbakır'dan geçer" yönündeki paylaşımı, İyi Parti Genel başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu'ndan tepki gördü.

DİYARBAKIR GEZİSİ İPTAL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır gezisinin iptaliyle ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Paylaşımda, "Ülkemiz genelinde etkili olan hava muhalefeti nedeniyle Diyarbakır ziyaretimizi ertelemek zorunda kaldık. Hiç kimse merak etmesin, Diyarbakırlı kardeşlerime sözüm söz, en kısa sürede orada olacağım." ifadesini kullandı.

DİYARBAKIR PROGRAMI

Kılıçdaroğlu 26 Ocak akşamı Diyarbakır'a gidecekti. 27 Ocak günü üye katılım törenine katılmayı planlayan Kılıçdaroğlu'nun programında, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleriyle toplantı yapmak yer alıyordu.

CHP lideri ziyaret öncesi, DEVA lideri Ali Babacan ile bulaşmasında, "Bu ülkeye demokrasi gelecekse bunun yolu Diyarbakır'dan geçer" ifadesini kullanmıştı.

ÖNCEKİ PROGRAMDA İPTAL

Kılıçdaroğlu geçtiğimiz yılın son ayında, Şanlıurfa ve Diyarbakır kapsayıcı gezi programı organize edilmişti. Kılıçdaroğlu Şanlıurfa programını gerçekleştirdi, ancak Diyarbakır gezisi, teşkilatıyla ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı, iptal edilmişti.

CHP İYİ PARTİ POLEMEĞİ

Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’a yapacağı ziyaret öncesi, “Bu ülkeye demokrasi gelecekse, bu ülkede demokrasi olacaksa, bu ülkede herkes kimliğinden dolayı ötekileştirilmeyecekse, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerine Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’den yanıt geldi. Ağıralioğlu, şu ifadeleri kullandı:  “Demokrasi ülkeye Diyarbakır'dan gelecektir diyenlerin ve bize çözüm sürecini, devamında da 1212 şehidimiz ile acıyı yaşatanların yaptıkları ortadadır! Diyarbakır dâhil memleketimizin 81 iline, 84 milyonun tamamına ve bütün ülkeye ne fayda ve hayır gelecekse yolu TBMM'den geçer. TBMM'den geçmeyen ve her ferdini ayırmadan kucaklayamayan vizyonsuzluğun, memleketi 20 senede nereye getirdiği aşikârken Sayın Erdoğan gibi Diyarbakır vurgusu ile siyasi alan açmaya kalkmak, hatada ve aynı macerada ısrar etmektir. Demokrasi ve hukukun yegâne adresi Ankara'dır!”
Etiketler: | |