Görüş Bildir

Diyarbakır'da 16 STK'dan çağrı: Savaş değil Barış!

Diyarbakır'da 16 STK'dan çağrı: Savaş değil Barış!

Diyarbakır’da İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) öncülüğünde bir araya gelen 17 sivil toplum örgütü temsilcisi, PKK'nın tek taraflı ateşkes ilan ettiğini iddia ederek, devletin de olumlu yanıt vererek operasyonları durdurmasını istedi.

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi ile aralarında Diyanet-Sen, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (DESOB) de yer aldığı 16 sivli toplum örgütü ortak açıklama yaptı. 'Çatışma değil müzakere, savaş değil barış, eylemsizlik ilanına olumlu cevap verilsin' başlığıyla yapılan açıklamaya sivli toplum örgütü üyeleri katıldı.

GAZETECİLERE YÖNELİK SALDIRILAR KINANDI

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden Reha Ruhavioğlu, önce yaşanan olayları görüntülemek isteyen gazetecilere yönelik hak ihlallerinde hukuki yardım yapılarak destek sunacaklarını ve gazetecilere yönelik saldırıları kınadığını söyledi. 2 yılı aşkın süredir devam eden 'çözüm sürecinin' yerini çatışmaların aldığını belirten Ruhavioğlu, şöyle dedi:

YAŞANAN HAK İHLALLERİ                                  

"Çatışmaların başladığı ilk günden bu yana yaşanan hak ihlalleri ile ilgili gözlem ve değerlendirmelerimizle birlikte endişe ve taleplerimize kamuoyuyla defalarca paylaştık. Hemen her fırsatta tarafların daha fazla can kaybının olmaması için bir an önce çatışmalar son vermeleri ve çözüm süreci için yeniden diyalog ve müzakere yöntemine dönmeleri çağrısında bulunduk. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak barışın en hayırlı yol ve gelinen aşamada bir zorunluluk olduğu inancıyla devletin de ilan edilen ateşkese olumlu cevap vererek operasyonları durdurması çağrısında bulunuyoruz. Bu ateşkesin kalıcı bir barışa vesile olması için tarafların ivedilikle somut adımlar atarak çözüm sürecini masada kaldığı yerden devam ettirmelerini talep ediyoruz."