Görüş Bildir

Diyarbakır'da hamsi festivali

Diyarbakır'da hamsi festivali

Diyarbakır’ın Dağkapı Meydanı’nda ‘Halay da bizim, horon da bizim’ temasıyla hamsi festivali düzenlendi. Festivalde pişirilen 3 ton hamsi, 15 bin kişiye dağıtıldı.

Sur Belediyesi ile kardeş belediye olan Trabzon’un Of Belediyesi, Dağkapı Meydanı'nda ‘Halay da bizim, horon da bizim’ temasıyla düzenlenen hamsi festivali, yoğun ilgi gördü. Halay ve horon ekiplerinin gösterisi ile başlayan festivalde, maske, sosyal mesafe ve hijyenik ortam gözardı edildi.

‘HUZUR VE KARDEŞLİĞİMİZ BOZULMAK İSTENDİ’

Festivale ev sahipliği yapan merkez Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, son 40 yıldır bu topraklarda huzurun, kardeşliğin bozulmak istendiğini söyledi. Tüm oyunları bozduklarını belirten Çiftçi, “Biz biriz beraberiz. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, kuzeylisiyle, güneylisiyle, doğusuyla, batısıyla biriz, beraberiz ve birlikte büyük bir milletiz, Türkiye Cumhuriyetiyiz. Diyarbakır çok özel bir şehir. Bu şehir güzellikleri hak ediyor. Yıllardır oluşturulan yanlış algılar bu şehrin yanlış tanıtılmasına sebep oldu. Burası medeniyetin, insanlığın merkezi. İslamiyet’in Anadolu’ya kapılarını açan çok özel bir şehir. Bu şehre hepimizin sahip çıkması lazım. Diyarbakırlı Diyarbakır’a sahip çıkarsa, huzuruna sahip çıkarsa, bu şehrin güzelliklerini bütün dünya ile paylaşırsa, bu şehir çok kısa sürede çok önemli yerlere gelecek. Birbirimiz tanımaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

3 TON HAMSİ PİŞİRİLDİ

Dağkapı Meydanı’nda oluşturulan mutfakta büyük kazanlarda Of’tan getirilen hamsiler özenle pişirildi. Protokol tarafından, ekmek arasına konulan hamsiler, sıraya giren vatandaşlara dağıtıldı. 3 ton hamsinin pişirildiği alanda, 15 bin kişiye dağıtım yapıldı. Festival, horon ile halay ekiplerinin gösterisiyle devam etti.
Etiketler: |