Görüş Bildir

Diyarbakır'da ulaşım hizmetlerinde büyük değişim

Diyarbakır'da ulaşım hizmetlerinde büyük değişim

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Müeser Güzel, kentte 57’si ilçelere toplamda 313 otobüs ile halka hizmet verdiklerini belirterek, "Diyarbakır’da 1 milyon 561 bin 583 kişi ile 65 yaş üstü 44 bin 564 kişide Diyarkart bulunuyor. Akıllı şehir ulaşım master planımız çok yakın zamanda hazır hale getireceğiz ve bunun ile birlikte ulaşım ihtiyaçları karşılayacak raylı sistemi de hayata geçireceğiz" dedi.

Diyarbakır’da HDP’li belediyelere kayyum ataması sonrası kentte belediye hizmetlerinde ciddi anlamda büyük bir değişim yaşanırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Müeser Güzel, kentte yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Diyarbakır 57’si ilçeler toplamda 313 otobüsle kent halkının ulaşım ihtiyacını karşıladıklarını belirten Güzel, "Diyarbakır'ımızda 1 milyon 561 bin 583 kişi ile 65 yaş üstü 44 bin 564 kişide Diyarkart bulunuyor. Bizler bunu daha da geliştireceğiz ve şehir içi minibüslerinde elektronik ücret toplama sitemine geçmesini sağladıktan sonra Diyarkart her vatandaşın cebinde olacaktır. Bunun oluşabilmesi için de 2011 de bu yana hayata geçirilemeyen ve Aselsan ile yapılan akıllı şehir uygulamasının hayata geçirilmesi ve ardından ulaşım master planının devreye girmesiyle beraber her şey daha güzel olacak" diye konuştu.

"1 MİLYON 500 BİNE YAKIN MASKEYİ ÜCRETSİZ DAĞITTIK"

Kent halkının ihtiyacı olan ulaşım hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmek için ellerinden gelen bütün çabalarla çalışmalarına devam ettiklerini belirten Güzel, "Pandemi sürecinde vatandaşlarımızın ulaşım hizmetlerinden yararlanması için yaklaşık 1 milyon 500 bine yakın maskeyi ücretsiz dağıttık. Pandemi süreci dahil şuanda da bütün araçlarımızı her gece dezenfekte ediyoruz ve diğer özel halk otobüsleri ile ticari taksileri de ücretsiz bir şekilde dezenfekte ediyoruz. Vatandaşlarımızın müracaatı olduğu zaman onlarında araçları ekiplerimiz tarafından ücretsiz bir şekilde dezenfekte ediliyor. Çalışmalarımız ve hastalığa karşı tedbirleri en üst seviyede alıyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor" şeklinde konuştu.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI

Öte yandan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, vatandaşların iyi ve kaliteli ulaşım hizmeti almaları amacıyla özel halk otobüsü, taksi ve dolmuşlara yönelik denetimlerini sürdürüyor. Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler kapsamında toplu taşıma araçlarındaki yolcu sayısını, yolcuların maske takıp takmadıklarını ve sosyal mesafeye uyup uymadıklarını kontrol etti. Trafik ekipleri, araç sürücülerine İçişleri Bakanlığının konuya ilişkin genelgesi hakkında bilgi vererek genelgeye uymalarını istedi. Toplu ulaşımı kullanan yolcular da konu hakkında bilgilendirildi.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı ekiplerin toplu taşıma araçlarına yönelik denetimleri koronavirüsle mücadele süreci tamamlanana kadar sürecek.
Etiketler: |