Diyarbakır’da 'Ümmet iftarı'

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nca (İHH), Diyarbakır’da Hazreti Süleyman Cami önündeki açık alanda 750 kişiye ‘Ümmet İftarı’ düzenlendi.

Diyarbakır’da 'Ümmet iftarı'

Merkez Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camii’nde, İHH tarafından iftar programı düzenlendi. Hazreti Süleyman Cami önündeki parkta yere serilen sofralarda iftar açıldı. Yaklaşık 750 kişinin iftar açtığı yer sofrasında Diyarbakırlılar, iftarlarını bir hurmayla bile açamayan Müslümanların hallerinden anlamak adına iftarlarını su, hurma, çorba ve simit ile açtı. İftar öncesinde de şehitler için dualar edildi.
 

ÜMMET İFTARI

Genç İHH Diyarbakır Şube Başkanı Muhammed Hamza Özer, programa katılanlara teşekkür ederek, “Ramazan ayının bu son günlerinde ümmeti mazlumlarının oruçlarını açamayan ve sadece bir hurma ile açan mazlumların hallerinden anlamak adına, Hazreti Süleyman Camii yerleşkesinde düzenlemiş olduğumuz ümmet iftarı programı icra ettik. Katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Doğu Türkistan’da Müslümanlar oruç tutamamakta, oruç tutmaları yasaklanmaktadır, oruç tutanlara zorla su içirilmektedir ve bu insanlar iftarlarını yapamamaktadır. Bizler de her akşam iftarlarımızı gayet güzel yapıyoruz. Bu sebeple oruç tutamayan, bu oruçlarını bir hurma ile açabilen, bu hurmadan fazlasını bulamayan Müslümanların hallerinden anlamak adına bu programı organize ettik. Elhamdülillah halkımız da teveccüh etti, katıldı" diye konuştu.

Kaynak: Diyarbakır Söz