Görüş Bildir

Diyarbakır'da yasak öncesi pazarda yoğunluk oluştu

Diyarbakır'da yasak öncesi pazarda yoğunluk oluştu

Bugün başlayan ve 4 gün boyunca devam edecek sokağa çıkma yasağı öncesi Diyarbakırlılar dün alışveriş için pazara akın etti.

Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı öncesi vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için merkez Bağlar ilçesinde bulunan Cuma Pazarına giderek Ramazan Bayramı öncesi yoğunluk oluşturdu.

Pazarda vatandaşların çoğunluğunun maske taktığı görülürken, kimileri ise maske takmadan alışverişini yaptı. Vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uymadan alışveriş yapmaları da kameralara yansıdı.

4 gün boyunca sürecek olan bayram yasağı nedeniyle pazarda yoğunluk oluştuğunu belirten pazarcı esnafı Yakup Ortaç, vatandaşların sosyal mesafeye de uymadığını söyledi.

Ortaç, "4 gün boyunca sürecek olan bayram yasağı nedeniyle bugün pazar yeri çok kalabalıktır. Kalabalık olduğu için de sosyal mesafeye uyulmuyor. Böyle yapmaları bir yandan iyi bir yandan da kötü oldu. İşler azda olsa iyidir diyebilirim. Türkiye'nin en meşhur karpuzu Diyarbakır'da yetişiyor. Diyarbakır'da yetişen karpuzlar temmuzda hasadı yapıldığı için bizim halkımız şu an Adana karpuzunu alıyor ve bizde satışımızı yapıyoruz. Karpuz fiyatı şu an 2 buçuk TL'dir. Bazı vatandaşlarımız alabiliyor bazıları da bütçesi yetmediği için alamıyor." dedi.

 Diyarbakır'da yasak öncesi pazarda yoğunluk oluştu

"HALDEKİ FİYAT ARTIŞI TEZGÂHLARA DA YANSIDI"

Satışlarının iyi gittiğini ifade eden esnaf Fırat Aydeniz, "İşler biraz iyi gidiyor ama müşteriler fiyatların yüksek olmasından şikâyetçiler. Halkımıza elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Satıcı olarak şu anki durumumuzdan memnunuz. Yasaktan dolayı halde fiyat artışı olduğu için tezgâhlarda da fiyat artışına sebep oldu." diye konuştu.

"İŞLERİMİZ BAYRAM YASAĞI NEDENİYLE ÇOK GÜZEL GİDİYOR"

Meyve sebze fiyatların önceki günlere göre yüksek olduğunu belirten Orhan Akdeniz, fiyatların yükselmesinin halden kaynaklandığını söyledi.

Akdeniz, "Allah'a çok şükür bugün işlerimiz 4 gün boyunca sürecek olan bayram yasağı nedeniyle çok güzel gidiyor. Bugünkü kalabalık bayram alışverişinden kaynaklanıyor ama daha önce işler yoktu. Önceki günler meyve sebze fiyatları normaldi ama bugün biraz yükseldi. Fiyatların yükselmesinin sebebi de halin fiyatları yükselmesinden kaynaklanmasıdır." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Kıymet Aslan ise fiyatların yüksek olmasından şikâyet ederek şöyle konuştu: "4 gün boyunca sürecek olan bayram yasağı nedeniyle pazar esnafı fiyatları yükseltmişler. Fiyatlarını neden artırdıklarını anlamıyorum. Dün salatalık pazarda 2 TL'ydi, bugün 3 TL yapmışlar. Domates 2 TL'ydi bugün 3 buçuk TL yapmışlar."