Görüş Bildir

Diyarbakır'dan KKTC'ye uçak seferleri başladı

Diyarbakır'dan KKTC'ye uçak seferleri başladı

Diyarbakır Havalimanı'nda terminal binasının yetersizliği nedeniyle yıllardır yapılamayan yurt dışı uçuşları, 300 milyon lira tutarında harcamayla yeni terminal binasının hizmete açılmasının ardından gerçekleştirilmeye başlandı.

Diyarbakır Havalimanı'nda terminal binasının yetersizliği nedeniyle yıllardır yapılamayan yurt dışı uçuşları, 300 milyon lira tutarında harcamayla yeni terminal binasının hizmete açılmasının ardından gerçekleştirilmeye başlandı.

ONUR HAVA YOLLARIYLA

Diyarbakır Havalimanı'ndan ilk yurt dışı seferinin geçen ay THY tarafından Irak'ın Erbil kentine gerçekleştirilmesinin ardından, ikinci yurt dışı seferi Onur Hava Yolları tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inin başkenti Lefkoşa'ya yapıldı.

KARŞILAMA TÖRENİ YAPILDI

Diyarbakır'daki yolcularını almak üzere Lefkoşa'dan gelen uçak, Onur Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya, KKTC Turizm ve Tanıtım Dairesi Müdürü Hakan Ataöv, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar'ın da arasında yer aldığı grup tarafından karşılandı.

 Sivrikaya yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da dış hat terminalinin açılması ve yurt dışına seferlerin başlamasından dolayı hükümete teşekkür ettiklerini söyledi.

HÜKÜMETİN ULAŞIM POLİTİKASI

Hükümetin ulaşım politikalarının önemine değinen Sivrikaya, "Ülkemiz sivil havacılığının bu noktaya gelmesinde, dünyada dikkat çeken yolcu taşıma istatistiklerine ulaşılmasında şüphesiz hükümetimizin uygulamış olduğu ulaşım politikalarının büyük bir etkisi olmuştur. Bu sürecinin devamı olarak Diyarbakır'a yeni bir hatta bu seferlerimizi başlatmanın gururunu yaşıyoruz." dedi.

DİYARBAKIR'A BÜYÜK KAZANIM

Milletvekili Ebubekir Bal ise Diyarbakır Havalimanı'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük havalimanı olduğunu söyledi. Daha önce Erbil ile ilk yurt dışı seferlerinin başlatıldığını, şimdi ise Lefkoşa seferlerinin yapılacağını belirten Bal, "İnşallah bundan sonra Avrupa ülkelerine uçuşlar başlayacak. Diyarbakır'ın hak ettiği yere gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Hepimize hayırlı uğurlu olsun." ifadesini kullandı.

SIRA AVRUPA UÇUŞLARINDA

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Ahmet Sayar ise kentten Avrupa ülkelerine de uçuş yapılabilecek potansiyel olduğunu söyledi. Bir kentin gelişimi için havayolunun çok önemli olduğunu belirten Sayar, şunları söyledi.

“İlimizde uluslar arası terminal olması nedeniyle Erbil’in ardından Kıbrıs’a uçuşların başlaması bizleri çok heyecanlandırıyor. Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler ve çalışanlar bölgeden artık çok daha rahat ulaşım sağlayabilecekler. Ancak kentteki beklenti Diyarbakır’dan Avrupa’ya da uçuşların başlaması. Hükümetten ve havayolu şirketlerinden beklentimiz bu yönde.”

 Konuşmaların ardından yolcularını alan uçak, Lefkoşa'ya hareket etti.