Görüş Bildir

Drone eğitimi

Drone eğitimi

DTSO tarafından engellilere yönelik istihdam sağlanması ve yeni mesleklerin yayılması için ücretsiz drone eğitimi verilmeye başlandı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Sanayi Mektebinde eğitimlere devam ediyor. Yaklaşık 70 eğitim 30 yazılım olmak üzere kent genelinde gençlere, kadınlara ve engelli bireylere verdikleri eğitimle istihdam yolunu açan DTSO bir ilke daha imza attı. DTSO tarafından engelli bireylere yönelik drone eğitimi verildi. Verilen eğitimle yen i istihdam alanların oluşturulması hedeflendi.

DRONE EĞİTİMİ VERİLDİ

2021'de Sanayi Mektebinde tasarım, yazılım ve destek eğitimleri ile 600 kişiye eğitim vermeyi planladıklarını kaydeden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, yeni meslekler ile engelli bireylerin aranılacak nitelikli personel haline geleceklerini söyledi. Başkan Kaya, ''Engelliler Haftanız kutlu olsun, doğrusu Sanayi Mektebini açtığımızdan beri belki de en az kazandığımız ama en çok keyif aldığımız eğitim. Sanayi Mektebinin amacı doğrusu 70’e yakın eğitim, 30’a yakın yazılım olmak üzere kentimizdeki gençlerimize, kadınlarımıza, engellilerimize, çalışan veya çalışmayanlarımıza yönelik eğitim vermek. Bugünkü eğitimimiz Ticaret ve Sanayi Odamızın destekleriyle engelli kardeşlerimize yönelik drone eğitimi. Hepimiz şunu biliyoruz, şu an iş yasasında belirli bir sayının üzerinde eleman istihdam eden işletmelerin engelli çalıştırma zorunluluğu var. Bu bazen tartışmalara neden oluyor, ama iş alanı açılması anlamında önemli. Ama en önemlisi bugünkü çalışma, herhangi bir yasal gerekçe duyulmadan engelli kardeşlerimizin edindikleri eğitimle kendi ihtiyaçlarını gidecek şekilde aranır hale getirmek. Bugün alacağınız drone eğitimi ile sizler hiçbiriniz kotaya tabir tutulmadan aranır eleman haline geleceksiniz. Bize başvuranların sayısına baktığımızda bunun farkına vardığınızı çok net görebiliyoruz. Bu anlamda bu tür engelli bireylere verilecek eğitimlerin iş bulmalarında daha da kolaylıklar sağlayacağını biliyoruz. Drone, yazılım, tasarım gibi eğitimleri oda olarak finansal anlamda desteklediğimiz, sizlerin de aldığınız eğitimle rahatlıkla iş bulabileceğiniz eğitimleri biz yapacağız” dedi.
Etiketler: | |