Görüş Bildir

Dünyanın en iyi üniversitelerinde okuyacaklar; Türkiye’de çalışmak istiyorlar

Dünyanın en iyi üniversitelerinde okuyacaklar; Türkiye’de çalışmak istiyorlar

Diyarbakır’dan dünyanın en iyi üniversitelerinden Harvard ve Brown’a tam burslu kabul edilen 3 öğrenci, Özel bir kolejin Eğitim kurumlarının Başkanı Enver Yücel ile buluştu.

Dünya genelinde yüzbinlerce adayın öğrenci olmak için başvurduğu, Harvard ve Brown üniversiteleri, Özel bir kolejin Diyarbakır Fen ve Teknoloji Lisesi'nde öğrenim gören 3 öğrenciyi tam burslu olarak kabul etti. Nehir Toklu ve Dicle Ezgi Ekinci Harvard Üniversitesi'nde, Seyit Metin Barut ise Brown Üniversitesi'nde tam burslu okumaya hak kazandı.

Öğrenciler, Kolejin Eğitim Kumları Başkanı Hüseyin Yücel ve Genel Müdür Özlem Dağ ile kolejin İstanbul’daki Nakkaştepe 50. Yıl Kampüsü’nde bir araya geldi. Haberi aldığında çok mutlu olduğunu ifade eden Enver Yücel, “Bu haberi almak hem bize hem de Türkiye’ye büyük bir mutluluk yaşattı. O günü hiç unutamayacağım. Sadece kendi ailemiz için değil bütün Türkiye için çok anlamlı oldu. Duygulandım ve kendilerine mektup yazdım. Zamanı gelince, okulu bitirip, bilim insanı olduklarında yazdığım mektupları açıp okumalarını istiyorum. Beni hatırlamaları için verdim” dedi.

YÜCEL: BENİM DE HAYALLERİM GERÇEKLEŞİYOR

Kaliteli eğitimi yurdun her bir köşesine götürme hedefiyle yola çıktıklarını belirten Yücel, “Hayallerimiz gerçekleşiyor, bunu görmek bize ayrıca büyük mutluluk veriyor. Bizim hedeflerimizde kaliteli eğitimi yurdun her köşesine götürmek vardı. Türkiye’nin her bölgesinde kampüslerimizi kurduk ve şimdi onların meyvesini almaya başladık. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknolojisi Lisesi benim için çok büyük bir projeydi, Türkiye’nin gelecek projesiydi. Diyarbakır Fen ve Teknoloji Lisesini 5 yıl önce kurduk. İlk mezunlarımızı verdiğimiz bu yıl, aynı sınıftan 3 öğrencinin tam burslu kabul alıyor olması büyük gurur. Bu gençler ayrıca Türkiye’deki tüm öğrencilere de bunun başarılabilir olduğunu gösteriyor, örnek teşkil ediyorlar. İmkân verildiğinde Türk gençleri büyük başarılara imza atıyorlar. Bahçeşehir Koleji’nin kaliteli eğitimini, Türkiye’nin dört bir yanına götürüyoruz” diye konuştu.

DİYARBAKIR’IN SİMGESİ OLDULAR

Öğrencilerin tam burslu kabul almalarında yöneticilerin ve öğretmenlerin de büyük payı olduğunu söyleyen Yücel, “Arkasından gelen öğrenciler, ‘ben niye gitmeyeyim’ diyebilir. Artık korkmaya gerek yok. Bütün dünya okulları bizim. Her yere girebilirler. 3 öğrencimiz Diyarbakır’da bir simge olarak çıktı ve çok önemliydi. Bu sene 80’e yakın öğrencimiz burslu olarak yine dünya üniversitelerine girdi” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN ÇOCUKLARI DÜNYA OKULLARIYLA KUCAKLAŞIYOR

Yücel, “Türkiye’nin çocuklarını sadece Türkiye için değil bütün dünyanın en iyi okullarıyla kucaklaştırmak, kaynaştırmak çok önemli. Öğrencilerimizin anne ve babalarını da tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin bundan sonra da her zaman yanındayız. Yılda en az 2 kere kendilerini ziyaret edeceğim. Zaten oralarda sıkça toplantı yapıyoruz. Amerika’nın en üst seviyelerindeki okullarda 70-80 öğrencimiz oluyor. Bunlarla buluşuyoruz. Bahçeşehir Koleji Ailesi olarak mezunlarımızı hiç bırakmıyoruz. Her zaman, ihtiyaç duyduklarında birbirimize destek oluyoruz” dedi.

TOKLU: HÂLÂ RÜYADA GİBİYİM, ÇOK HEYECANLIYIM

Harvard Üniversitesi’nden kabul alan Nehir Toklu ise “Uluslararası İlişkiler ve Matematik alanlarına yönelmeyi planlıyorum. Ailem ve arkadaşlarım çok sevindiler. Hala rüyada gibiyim. Akademisyen olmak istiyorum. Hangi alanda akademisyen olmak istediğimden henüz emin değilim. Önümde o kadar çok seçenek var ki insan hangisini seçmeliyim diye şaşırıyor. Kendimi heyecanlı hissediyorum. Neler olacağını merak ediyorum. Oraya kolaylıkla uyum sağlayabileceğimi düşünüyorum. Arkadaşlarım önlerine çıkan her fırsatı değerlendirmeliler. Ellerinden geldikçe etkinliklere, projelere dahil olmalılar. Yaptığınız şeyler sonucunda kendinizi tanıyorsunuz. Bu da ilerde çok katkı sağlayacak” dedi.

BARUT: TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMAK BENİ ÇOK MUTLU EDER

Brown Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümü’nden kabul alan Seyit Metin Barut da şunları söyledi: “5 senelik uzun ve keyifli bir sürecin sonunda kabul aldım. Bizim odak noktamız hayallerimizi gerçekleştirmek. 5 senedir bunun üzerine çalışıyoruz. Profesörlerin yardımıyla projeler hazırlıyoruz. Kendimizi ve ilgilerimizi tanıyoruz. Birkaç sene önceki hayalim akademisyenlikti. Uluslararası bir şirkette yaptığım yapay zeka stajı sonrasında sahada da yazılımcı olarak bir süre çalışmak istediğime karar verdim. Yazılımcı olmak istiyorum. Daha sonra kariyerime akademisyen olarak devam etmek istiyorum. Şu an için kesinlikle Türkiye’ye dönmek istediğimi söyleyebilirim. Bunun ne zaman nasıl olacağı eğitimlerimin göstereceği bir şey. Kesinlikle Türkiye’ye dönmek, buradaki insanlara yardımcı olmak, buradaki akademik hayatı desteklemek benim için çok önemli. Bunu yaparsam çok mutlu olurum.”

EKİNCİ: TÜRKİYE’Yİ GURURLA TEMSİL EDECEĞİZ

Harvard Üniversitesi’nden kabul alan Dicle Ezgi Ekinci de biyomühendislik alanında uzmanlaşmak istediğine dikkat çekti. Ekinci, “Bilim insanı olmak istiyorum. Bilimsel çalışmalar yapıp akademisyen olmak istiyorum. Türkiye’de akademisyenlik yapmak istiyorum. Çok güzel tebrik mesajları geldi. İnsanların bizim için sevinmesi bizi daha da sevindirdi. Çok mutluyuz. Oraya gidip Türkiye’yi gururla temsil edeceğiz” diye konuştu.