24

Eker ve Kuzu hakkında iddia

Eski tarım bakanları Mehmet Mehdi Eker ve Kutbettin Arzunun da aralarında bulunduğu 10 isim, Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Vakfını kurdu. Kurucular arasında “Türkiyeye Çekoslovakyadan koli basilli tereyağını bilerek sokmaktan ceza almasıyla gündeme gelen Mehmet Ersin İstanbulluoğlu da var.

Eker ve Kuzu hakkında iddia

HABER MERKEZİ

Eski tarım bakanları Mehmet Mehdi Eker ve Kutbettin Arzu, eski Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ve bakanlıkta görev yaptığı dönemde “Türkiye’ye Çekoslavakya’dan koli basilli tereyağını bilerek sokmaktan ceza almasıyla” gündeme gelen Mehmet Ersin İstanbulluoğlu’nun da arasında olduğu 10 isim, Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Vakfı’nı (TARPOL) kurdu.

Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan habere göre, İklim değişikliği ve gıda krizi tartışmaları sürerken Tarım ve Orman Bakanlığı’nda üst düzey değişiklikler yaşandı. Bekir Pakdemirli görevinden “affını” isterken,  yardımcıları da daha sonra görevden alındı. Bu kez sahneye eski tarım bakanları ve bakanlık görevlileri çıktı. 10 isim, TARPOL’u kurdu. Vakfedenler arasında en dikkat çeken iki isim, 2011-2015 arasında bakanlık yapan Mehmet Mehdi Eker ile ondan sonra kısa süreliğine de olsa bakanlık koltuğunda oturan Kutbettin Arzu oldu. Arzu, Temmuz 2021’de Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyeliğine atanmıştı.

YÖNETİMDE YOK YOK

Diğer vakfedenler arasında Tarım Bakanlığı’nda müsteşarlık görevini yürüten Vedat Mirmahmutoğulları, eski  müsteşar yardımcılarından Volkan Mutlu Coşkun ile bakanlıkta çeşitli tarihlerde genel müdürlük yapan Mehmet Ersin İstanbulluoğlu, İrfan Erol, Gürsel Küsek ve Mustafa Kayhan da yer aldı. Kayhan, halihazırda Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’nü yürütüyor. Kayhan bu göreve, ete zam yapılmasını “uzun kuyrukların bitirilmesi” gerekçesiyle açıklayan Osman Uzun’un görevden alınmasının ardından atanmıştı.

Coşkun ise halihazırda Meteoroloji Genel Müdürlüğü görevinde. Tarım Bakanlığı’nın eski müsteşar yardımcılarından Durali Koçak ise vakfın yönetim kurulunda bulunuyor. Ankara’da 90 bin lira mal varlığı ile kurulan vakfın amacı “doğal kaynakların sürdürülebilirliği esasına bağlı olarak, tarımsal üretimi geliştirme stratejileri, gıda güvenliği konularında çalışma yapmak” olarak açıklandı. 

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.