Görüş Bildir

Esnaflar: batıyoruz

Esnaflar: batıyoruz

Ebedinoğlu, Covid-19 önlemleri kapsamındaki yasaklamalar esnafa kepenk indirtiğini ifade ederek, vergi yapılanmasında değişikliğe gidilmesini isterken, kira, elektrik, su ve doğalgaz ödemelerinde destek sağlanması gerektiğini bildirdi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Pandemi döneminde en büyük mağduriyetin küçük esnafın yaşadığını ifade ederek, vergi yapılanması kanununda değişikliğe gidilmesini istedi. Ebedinoğlu, Esnaf Mart ayının daha borcunu ödemeden, gelen yasaklamalarla artık kepenk indirecek noktaya gelindiğini söyledi.

Yürürlüğe giren vergi yapılanması kanunu ile Covid-19 Kapsamındaki yeni yasaklarla ilgili yazılı açıklamada bulunan, Ebedinoğlu, şöyle dedi;

ESNAF İŞ YAPAMAZ HALE GELDİ

“Esnaf ve Sanatkârlarımızın Covid-19 salgınından dolayı Mart ayında kapanan iş yerlerinin borcunu daha ödeyemeden ikinci kez iş yerini kapattı. Esnafa kira,  Elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemelerine bir destek sağlanmazsa bu kez çok sayıda esnaf iş yerini açmamak üzere kapatmış olacak.

KEPENK İNDİRİLECEK NOKTADA

Haziran ayında normalleşme süreci başlamış olsa da birçok esnafın işleri yüzde 30 kapasite ile dönüyordu. Bu da esnafın Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait olup sonbahar aylarına ertelediği borçlarını ödemeye dahi yetmiyordu. En azından devlete olan borçlar yeniden yapılandırılacak diye sevinirken bir kez daha gelen kapatma kararları esnafı perişan etti. Esnafın kepenklerini bir daha açılmamak üzere kapatmaması için mutlak surette esnafa kira yardımı yapılmalı, kapalı olunan dönem için elektrik, su ve doğalgaz paraları alınmamalı. Ayrıca, esnafın yanında çalışan kalfa ve çırak için kolaylaştırılmış kısa çalışma ödeneği uygulaması getirilmeli.

Hasta sayıları arttıkça esnafın umudu da azalıyor. Toplumun en az yüzde 60’ının aşılanmasına kadarki süreçte esnafın ayakta kalması imkânsız. Bu dönemde etkin bir mali destek olmazsa çok sayıda esnaf, bir daha açılmamak üzere kepenklerini kapatacak.

VERGİ YAPILANDIRILMASI DEĞİŞSİN

Borç yapılandırması kanunu yeniden TBMM’de görüşülmeli. Ertelenen vergi ve primler yapılandırmaya dâhil edilmeli. Borçların ödenebilmesi için bu tek başına yetmez. Esnaf kepenkleri ya da kontağı kapalıyken borçlarını yapılandırsa dahi ödeyemez. Bunun için en az 6 ay ödemesiz bir dönem olmalı ki aşı uygulaması başlayıp işler yeniden açılmaya başladığında esnaf da borçlarını ödemeye başlasın. Zaten ekonomik olarak çok zor bir dönem yaşayan esnafın üstüne bir de pandemi yükü bindi. Bu nedenle, bugüne kadar yapılanlardan farklı olarak borç ödeme vadeleri 60 aya çıkarılmalı.

KİRA YARDIMI YAPILMASI GEREKİYOR

Kira yardımı, elektrik, su ve doğalgaz desteği, kısa çalışma ödeneği gibi giderler için hükümet doğal olarak kaynak arayışı içine girecektir. Diğer taraftan yapılandırma kanununa kesinleşmemiş borçların yapılandırılması, matrah artırımı (vergi barışı), imar barışı gibi düzenlemeler dâhil edilmedi. Bu düzenlemeleri ekleyecek şekilde yapılandırma kanununda değişiklik yapılırsa ilave gelecek kaynak esnaf için kullanılabilir. Bu tür uygulamalardan gelecek ilave kaynak esnafımıza bu dönemde can suyu olur. Hem vadelerin uzatılması hem de kaynak yaratacak yeni düzenlemelerin eklenmesi için yapılandırma kanununda değişiklik yapılmalıdır” denildi.
Etiketler: | | |