Görüş Bildir

Evlatlarımızı teslim etsin

Evlatlarımızı teslim etsin

Diyarbakır'da, PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 212 ailenin oturma eylemi, HDP İl Başkanlığı binası önünde sürüyor. Anneler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle verdikleri mesajda evlatlarının teslim edilmesini istedi. 2015'te 14 yaşındayken terör örgütü PKK tarafından kaçırılan kızı Songül için oturma eylemini sürdüren Fatma Akkuş, evlat nöbetinde 2'nci kadınlar gününü geçirdiklerini belirterek, "Biz yoklukla bu çocukları büyüttük. Çocuklarımızı onlar için büyütmedik. Kızım, Allah rızası için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yüzümüzü güldür. En azından sesini duyayım. Yeter artık ne olursun geri dön" dedi.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde 552 gündür oturma eylemini sürdüren anneler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle verdikleri mesajda evlatlarının teslim edilmesini istedi. Diyarbakır'da 2015'te 14 yaşında dağa kaçırılan kızı Songül için oturma eylemini sürdüren Fatma Akkuş, evlat nöbetinde 2'nci kadınlar gününü geçirdiklerini söyledi.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NDE ANNELER EVLATLARINI BEKLİYOR

Tek isteğinin kızana kavuşmak olduğunu anlatan Akkuş, "552 gürdür burada bekliyoruz. 2'nci 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü geçirdik. İnşallah kadınlar gününde çocuklarımız geri döner ve yüzümüz güler. Yeter artık bu hasretlik bitsin çocuklarımızı geri versinler. Biz ne yaptıkta bu cezayı vermişler. Biz yoklukla bu çocukları büyüttük. Çocuklarımızı onlar için büyütmedik. Kızım Allah rızası için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yüzümüzü güldür. En azında sesini duyayım. Yeter artık ne olursun geri dön. Birbirinize söyleyin güvenlik güçlerine teslim olun. HDP 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için eylem yapacakmış. Biz de anneyiz ne olur sesimizi duyun artık. Sizden bir şey istemiyoruz sadece evlatlarımızı istiyoruz. Geçen yıl kadınlar günün de seni videolarda gördüm. İnşallah bu sene sen geleceksin. Seni videoda değil canlı görmek istiyorum" dedi.

'ONLAR İÇİN ANNELERİN KIYMETİ YOK'

Diyarbakır'da 2015 yılında 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Muhammet için evlat nöbetini sürdüren Hatice Ay, evladına teslim olması için çağrıda bunarak, şunları söyledi:

"6 yıldır oğlumdan bir haber alamadım. Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde inşallah hayırlı bir müjde alırız. Muhammet oğlum eve gel ben hastayım, seni bekliyorum. Burada 24 aile evladına kavuştu, inşallah biz de kavuşuruz. HDP diyor annelerin kıymeti var ama 1 yıldan fazladır anneler burada bekliyor, onlar için hiç annelerin kıymeti yok. Eğer kadınların kıymeti olsaydı, bizim çocuklarımızı gönderirdiler."

Tunceli'nin Pertek ilçesinde 2014 yılında 17 yaşındayken kandırılarak, kaçırılan kızı Alev için oturma eylemini sürdüren Güllü Turan da kızına teslim olması için çağrıda bulunarak, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde de evladımı bekliyorum. Alev, beni duyuyorsan gel anneni unutma. Ne olursun gel Türk askerimize teslim ol. Dön gel eve bizim yüzümüzü de güldür, sevinelim. Sen gelmeden ben gitmeyeceğim, hep seni bekleyeceğim" dedi.