Görüş Bildir

Facia her an yaşanabilir

Facia her an yaşanabilir

Çermik ilçesinde, park yapılacak bölgedeki tarihi kaleden kopan kayalar, bir mahalleye etkisi altına aldı. Kale eteğindeki mahalle olası bir faciayla yüz yüze gelirken, 40'a yakın evin boşaltılması istendi.

DİYARBAKIR-Son günlerde adı ilçe Kaymakamı Nazlı Demir'in uygulamaları ve İlçe Savcısı'nın 14 öğretmeni maç saati anlaşmazlığıyla keyfi olarak gözaltına aldırma skandallarıyla gündeme gelen Diyarbakır'ın Çermik ilçesi bu kez, olası bir faciayla yüz yüze geldi. Çermik ilçesindeki tarihi kalenin bir bölümünde yıkılma ve çatlaklar meydana gelmesi, kale eteğindeki 40 evi etkisi altına aldı. Mahalle sakinleri, tedbir amaçlı evlerini tahliye etmeye başlarken, nereye gideceklerini ise kara kara düşünmeye başladı.

BELEDİYE PARK YAPACAKTI

Tarihi Çermik Kalesi'nin bazı bölümlerinde, belediye tarafından park yapımı sırasında çatlaklar oluştu, bir bölümünde de yıkılma meydana geldi. Yıkılma ve çatlakların, iş makinelerinin, kalenin önündeki dev kayaları kırması sonucu oluşan sarsıntıdan oluştuğu tahmin ediliyor. Mahalle sakinleri, korku dolu anlarla evlerini boşaltmaya başladı. Mahalle sakinleri bölgeye park yapılmasına karşı olduklarını belirtirken, evlerinde diken üstünde kaldıklarını kaydetti. Can güvenliklerinin olmadığını kaydeden mahalle sakinleri, yetkililerden sorunun çözülmesini istedi.

MAHALLE MUHTARI KONUŞTU          

Çatlaklar oluşmasıyla parkta çalışmalar durdurulurken, Kale Mahallesi Muhtarı Abdullah Karabaş, gerekli önlemlerin alınması için çağrıda bulunarak, yağışla birlikte çatlak oluşan alanın çökebileceğini söyledi. Muhtar Karabaş, hayvanlarını otlatmak için Çermik Kalesi'ne çıkan çobanların oluşan çatlağı görmesi üzerine kendisine haber verdiğini ifade ederek, durumu güvenlik güçlerine bildirdiğini kaydetti. Polis ekipleri bölgeye gelerek şeritler çekip, park yapım alanına girişleri yasakladığını ve aşağıda bulunan evlerin sahiplerini de uyardıklarını bildiren Muhtar Karabaş, şöyle konuştu:

"Kaleye çıkarak oluşan çatlakları yerinde gördüm. Gerekli önlemler ivedilikle alınmalı. Bir felaketin yaşanmaması için çalışmalar hemen başlatılmalı. Parkın yapıldığı alanın hemen altında onlarca ev var. Yağışlar ile birlikte çatlak oluşan alanlar çökebilir. Şimdilik çalışmalar durmuş. İlgililere durumu bildirdik."

“Uyuyamıyoruz, evleri boşalttık”

Mahalle sakinlerinden Melihan Alpaslan ise iki günden beri uyuyamadıklarını kaydetti. Alpaslan, “Dün akşam büyük sarsıntı oldu, deprem olduğunu zannettik. Dışarıya kaçtığımızda dağlar hep aşağıya geldi. Evler hep boşaltıldı, gece yatamıyoruz. Can güvenliğimiz yok korkuyoruz” diye konuştu.

“Korkulacak hiçbir şey yok”

Çermik İlçe Belediyesi’nde görevli inşaat mühendisi Hayrullah Çelik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bütün güvenlik önlemini aldıklarını, çöken kayaların herhangi bir tehlike olmadığını söyledi. Çelik, şunları söyledi:

“Kale dağ eteğinde park çalışmamız mevcuttur. Bu alanda yapılan çalışmalar esnasında, kayada oluşabilecek devrilmelere karşı, üst kısımda teraslama yaptık. Mevcut alanda amaç yukarıda çatlayan kayaların devrilme riski bulunduğundan dolayı, devrildiğinde mevcut teraslama kısmına düşmesi. Buradaki kaya kısımlarında mevcut çatlaklar bulunuyordu. Buradaki çalışmanın temel sebebi kayada oluşan çatlaklıkların önlemini alabilmek mevcut kısmına istinat duvarları yapabilmek amacıyla burada proje hazırlandı. Beklediğimiz gibi dün gece kayalarda devrilme oldu, önlemini almıştık mevcutta olduğu gibi teraslama önlemini alınmıştı. Herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır, bundan sonraki çalışmalarımız da da mevcut alanda istinat duvarlarımızı yapıp daha hızlı bir şekilde mevcut park alanını vatandaşlara kazandırmak.”

40 EV TAHLİYE EDİLECEK

Çermik Belediyesi, kalenin alt bölgesinde 40 evin boşaltılması için karar alındığını duyurdu. Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, gerekli tedbirlerin alındığını ifade ederek, "Park yapımında artan yarışlar neticesinde toprağın yumuşaması nedeniyle böyle bir durum ortaya çıktı. Gerekli tedbirleri aldık, çok şükür hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadı. Evler için boşaltma talimatı verdik, vatandaşlarımız mağdur olmaması için kiralarını, ihtiyaçlarını belediye olarak üstleneceğiz. Güvenliği en üst seviyeye çıkarıp çalışmalara öyle devam edilecek. Vatandaşlardan ricam provokasyona izin vermemeleridir" diye konuştu.