Görüş Bildir

Hastanelerde yer kalmadı

HDP çelişen verileri Sağlık Bakanı'na sordu: Vakalar azalmışsa neden hastanelerde yer bulunamamaktadır?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 1 Haziran'da hayata geçirilen normalleşme adımlarıyla birlikte artan Coronavirus vakalarını ve Sağlık Bakanlığı'nın verileriyle gerçek rakamların örtüşmediği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Diyarbakır’da hergün 300 vakanın hastanelere ulaştığı, Urfa’da hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin yetersiz kaldığı, Maraş’ta günde 6 kişinin hayatını kaybettiği yönündeki haberlerin anımsatıldığı soru önergesinde, "Vaka sayılarının az gösterilme sebebi ekonomideki durgunluğun giderilmesi için halkın normalleşmeye hazırlanması mıdır?" diye soruldu. Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman Türkiye'deki Coronavirus salgınına ilişkin iddialar ve vaka sayılarındaki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK BAKANI'NA SORDU

Beştaş'ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle: "DSÖ tarafından ilan edilen pandeminin akabinde Türkiye’de de önlemler alınmış okulların kapatılması başta olmak üzere bireyler arası teması en aza indirgeyecek tedbirler uygulanmaya başlanmıştır.

 Ancak 1 Haziran günü itibariyle normalleşmeye dönüşün hızlı bir şekilde başlatılmış olması bulaş riskini yeniden eski boyutlara taşımıştır. Bu süre zarfında Bakanlığınız tarafından günlük olarak Koronavirüs tablosu adı altında veriler paylaşılmaktadır. Fakat bahse konu verilerin ortaya çıkan vakalar ile örtüşmediği yönünde yaygın bir kanı hasıl olmuştur.

Yapılan test sayılarının azaltıldığı, bu nedenle salgına dair verilerin mevcut durumdan daha az gösterildiği, tüm bilgilerin paylaşılmadığı, hastalara konulan tanıların adlarının kayıtlara farklı düşürüldüğü yönünde iddialar söz konusudur. Nitekim Bakanlığınızın sunduğu verilerle ortaya çıkan şikayetlerin de örtüşmediği bilinmektedir.

Örneğin vekili olduğum Siirt ilinde 5 Mayıs 2020 tarihi ile 1 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki zaman diliminde sınırlı ölçekte baş gösteren salgının ilin neredeyse bütününe yayıldığı ifade edilmektedir.

Diyarbakır’da hergün 300 vakanın hastanelere ulaştığı, Urfa’da hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin yetersiz kaldığı, Maraş’ta neredeyse günde 6 kişinin salgın hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğine dair haberler ortaya çıkmaktadır. Çanakkale’de Dardanel fabrikasının kapalı çalışma sistemine geçmiş olması dahi hastalığın ne denli yayılmış olduğunu göstermektedir. Yaşanan sağlık personelleri ve doktor ölümleri de bu iddiaları ne yazık ki güçlendirmektedir.

Kuşkusuz Bakanlığınızın sosyal medya hesapları ile kişisel hesaplarınızdan sürekli surette uyarı yapmanız hususu da salgının son derece vahim boyutlarda olduğunu desteklemektedir. Ancak buna mukabil verilerin olduğu şekli ile yansıtılmaması hastalığın vahametinin yeterinde idrak edilmemesine yol açmaktadır.Yine normalleşme olgusunun halka aşılandığı, otellerin açıldığı, çeşitli işletmelerin hizmet vermeye başladığı bir ortamda hastalığın yayılmasının kaçınılmaz olduğu da açıktır."
Etiketler: | |