Hava destekli çete baskını!

"Koyunlar" isimi verilen helikopter destekli operasyonda 35 kişi gözaltına alındı. 300 polis katılırken, 5 Nisan’da bir kişinin ölümüyle sonuclanan kahvehane taranması olayının da failleri olduğu belirlendi.

Hava destekli çete baskını!

HABER MERKEZİ

Diyarbakır’da haksız kazanç elde etmek amacıyla kasten adam öldürme, yağma, tefecilik, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, kasten yaralama ve tehdit suçlarını işledikleri iddia edilen ve ‘Koyunlar’ isimi verilen ve 300 polisin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda, 35 kişi gözaltına alındı. Operasyon sırasında kaçan suç örgütünün lideri olduğu öne sürülen C. K. polis helikopteri tarafından tespit edilerek tarlada yakalanırken, gözaltına alınanların sorgulanmasına başlandı.

C. BAŞSAVCILIĞININ SORUŞTURMASI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 ay süren çalışmada, iş adamı kimliğine bürünerek galericilik, arazi, ihale ve inşaat işleri gibi sektörlerde etkili olan ancak haksız kazanç elde etmek amacıyla kasten öldürme, yağma, tefecilik, rüşvet, 6136 Sayılı Kanuna Muhalafeter, ihaleye fesat karıştırma, kasten yaralama ve tehdit suçlarını işleyen ‘Koyunlar’ isimli silahlı suç örgütü deşifre edildi.

300 POLİSİN KATILIMIYLA OPERASYON

Tespit edilen suç örgütü lideri ve şüphelilerin adreslerine 300 polisin katılımıyla hava destekli operasyon gerçekleştirildi. 
Operasyonda suç örgüt lideri Cengiz K. kaçmaya çalışırken polis helikopterinden tarlada tespit edildi. Cengiz K., ekiplerin yönlendirilmesiyle çamura batmış şekilde yakalandı.

POLİS HELİKOPTERİ GÖRÜNTÜLEDİ
Örgütün yöneticilerinden biri ise operasyon sırasında evde halının içinde sarılı halde bulundu. Toplamda 35 şüphelinin gözaltına alındığı operasyonda yapılan aramalarda, 29 ruhsatsız tabanca, 7 tüfek, 1086 fişek, çok sayıda çek, senet ve tapu ele geçirildi. Şüphelilerin evlerinde, iş yerlerinde ve araçlarında yapılan aramalar devam ediyor. 

KAHVEHANE SALDIRISININ FAİLLERİ
Şüphelilerin, Diyarbakır’da yaklaşık bir ay önce halkın yoğun olarak bulunduğu cadde üzerindeki kahvehane saldırısında 1 kişiyi öldürdükleri,  kıymetli arazi satışları için arazi sahiplerini silahla tehdit edip baskı yaptıkları, ayrıca haksız kazanç elde etmek üzere mağdurların Ankara’da sahibi oldukları otele yönelik silahlı saldırı düzenledikleri, değerli arsalarla ilgili yapılan ihalelere fesat karıştırarak ihaleyi alanları tehdit ederek darp ettikleri, kamu kurumlarında yapılan işlerde kamu görevlilerine nüfuz ederek, usulsüz işlemlerin gerçekleşmesi için rüşvet verdikleri tespit edildi. Şüpheliler emniyete götürülürken, gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz