Görüş Bildir

İğrençliğe idari soruşturma

Sağlık bakanlığı, Ergani Devlet hastanesinde Engelli çalışana" yönelik cinsel istismar iğrençliğiyle ilgili idare soruşturma başlattı. Evli olduğu öğrenilen B.E.'nin suçunu itiraf ettiği ve hastane dışında D.S.'ye istismarda bulunduğunu anlattığı öğrenilirken, Temizlik şefi E.K.'nin ise suçlamaları reddetiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'nca, "Hastanede engelli çalışana cinsel istismar iddiası" haberine ilişkin, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin idari inceleme başlattığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığından, basında "Hastanede engelli çalışana cinsel istismar iddiası" başlığıyla, Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki devlet hastanesinde çalışan engelli gencin, hastanede görevli 2 kişinin cinsel istismarına uğradığı iddialarının yer aldığı haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Diyarbakır Ergani Devlet Hastanesi'nde görevli taşeron firma temizlik personelinin, 27 Haziran'da hastanenin acil servisine, kolluk kuvvetleri nezaretinde canlı fiziksel güçlere maruz kalma şüphesiyle getirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Nöbetçi hekim tarafından muayenesi yapılmış ve kesin teşhis için üst sağlık merkezi Diyarbakır Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir. Adli merciler tarafından başlatılan soruşturma süreci hassasiyetle takip edilecektir. Bununla beraber Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği de idari inceleme başlatmıştır. İnceleme sonucuna göre gerekli cezai işlem tesis edilecektir."

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Ergani Devlet Hastanesi'nde şirket elemanı olarak çalışan engelli 26 yaşındaki D.S., iddiaya göre temizlik şefi E.K. ve şirket çalışanı B.E.'nin defalarca cinsel istismarına uğradı. Evli olduğu belirtilen D.S. korkup utandığı için ailesine bir şey anlatamadı. Karısı elbiselerini çıkarmasına yardım ederken D.S.'nin makatında yırtık tespit etti. D.S.'nin cinsel istismar olayını eşine anlatması üzerine, yakınları karakola giderek şikayetçi oldu. D.S.'nin ifadesinin ardından Ergani Emniyet Müdürlüğü ekipleri şüpheliler E.K. ve B.E.'yi gözaltına aldı.

Evli olduğu öğrenilen B.E.'nin suçunu itiraf ettiği ve hastane dışında D.S.'ye istismarda bulunduğunu anlattığı belirtildi. Temizlik şefi E.K. ise suçlamaları reddetti. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden B.E. mahkeme tarafından tutuklandı. E.K. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Etiketler: | |