Görüş Bildir

İhaleler pazarlıklı

İhaleler pazarlıklı

HDP’den Kayyım İzleme Raporunu düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu’nun Kayyım İzleme Raporu’nda, kayyımların pazarlık usulü yapılan ihalelerde usulsüz işlemlerin olduğu öne sürüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu, Kayyım İzleme Raporu’nu Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde (GGC) açıkladı. Açıklamaya HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), ile bazı Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) temsilcileri katıldı.

‘İNSANLIK TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK SOYGUN’

Rapor öncesi konuşan HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Yunus Parim, kayyım politikalarının her geçen gün derinleştiğini iddia etti. Parin, "Günlük yaşamı kolaylaştırmak için harcanması gereken paralar keyfi uygulanıyor. Biz bunları dile getirmeye ve teşhir etmeye devam edeceğiz” dedi.

PAZARLIKLI İHALELERİN AMACI

Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir yaklaşık 28 belediyeye ilişkin hazırladıkları kayyım faaliyetleri raporundan birkaç başlık aktardı. Demir, raporda sundukları belediyelerin ihlallerin, tüm belediyelerde uygulandığını iddia etti. Kayyım Belediyelerinde 4734 sayılı Kamu ihale Kanunun 21’inci madde uygulamasına tepki gösteren Demir, “Yasa çok açık olmasına rağmen Belediyelere ilk kayyım atanma tarihi olan 2016 yılından beri süregelen politika ile ihaleler 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 21 maddesinin b, c ve f bentleri kullanılarak pazarlık (davetiye) usulü şeklinde gerçekleşmektedir. Buradaki amaç ihalelerin istenilen firmaya istenilen tutarda verilmesini sağlamaktır” diye konuştu.

‘21’NCİ MADDE UYGULAMASI’

Mardin Belediyesinin bu madde kapsamında uygulamalar sergilediğini belirten Demir, “Mardin Büyükşehir Belediyesinde 2017’de toplamda 156 tane ihale yapılmıştır. 95’i açık ihale,28’i 21 f,27’si 21b, 6’sı 21c ile yapılmıştır. Genel olarak küçük meblağlı olanlar açık büyük meblağlı olanlar pazarlık usulü ile yapılmıştır. Yüzde 39,1 pazarlık usulü ile yapılmıştır. 2018’de toplamda 182 ihale yapılmıştır. 87’si açık, 56’si 21 f, 30’u 21 b, 9’u 21 c ile yapılmıştır.  Yani yüzde 52 oranında pazarlık usulü ile yapılmıştır. Dikkat edilirse cezasızlık müessesesi kurumsallaştıkça yani sistemleştikçe Kayyumlar; kanunsuzlukta, yolsuzlukta ve talanda hükümetten destek aldıkça peyderpey istisnai bir uygulama olması gereken kanunun 21’inci maddesi genel uygulama haline getirdikleri görülmektedir” iddiasında bulunuldu.

BATMAN’DA YÜZDE 33 AYKIRI İHALE

Batman Belediyesi’nde de çok büyük yolsuzlukların yapıldığını kaydeden Demir, iki kayyım atamasında da usulsüz ihalelerin gerçekleştiğini ileri sürdü. Demir, “2021 yılının ilk beş ayında toplamda 93 ihale yapılmıştır. Bunların 62’si açık ihale, 22’si 21 f, 9’u 21 b ile yapılmıştır. Yani ihalelerin yüzde 33’u ihale mevzuatına aykırı yapılmıştır. Örnek verecek olursak, Su Kanalı olmayan en erken bir buçuk yıl sonra ancak faaliyete sokulabilecek olan su deposunun 12.122.766.38 (on iki Milyon yüz yirmi iki bin yedi yüz altmışaltı) TL artı KDV ile 21 b ihale usulü ile yapılmıştır. Ki bu ihale açık ihale usulü ile yapılsaydı, en fazla dokuz milyon TL’ye yaptırılabilecekti” dedi.

Yine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de kayyım uygulamalarında örnek gösterilecek bir kent olduğunu sözlerine ekleyen Demir, şunları söyledi: “2021 yılın ilk beş ayında toplamda 117 ihale yapılmıştır. Bunların 93’u açık ihale, 24’u pazarlık usulü ile yapılmıştır. Yani yüzde 20.8’i pazarlık usulü ile yapılmıştır.”
Etiketler: | |