Görüş Bildir

İlçelerde hayat felç

İlçelerde hayat felç

Kar yağışı nedeniyle Diyarbakır- Bingöl, Çermik-Çüngüş, Ergani-Maden, Dicle-Hani, Dicle-Ergani ve Diyarbakır-Lice- Kulp yolları ile çok sayıda kırsal mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Diyarbakır'da yoğun kar yağışı sonras ında yürütülen karla mücadelede belediyeler yetersiz kalınca, kapalı olan 703 kırsal mahallede yaşam felç oldu. İlçelerle olan karayolu bağlantıları da yolların açılmaması nedeniyle ulaşılamıyor. 

Kentte 3 gündür etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle Diyarbakır- Bingöl, Çermik-Çüngüş, Ergani-Maden, Dicle-Hani, Dicle-Ergani ve Diyarbakır-Lice- Kulp yolları ile çok sayıda kırsal mahalle yolu ulaşıma kapandı. Karayolları ve belediye ekiplerinin başlattığı çalışmalar ağır aksak devam ederken, bazı mahalle yolları ulaşıma açıldı. Halen kapalı olan 703 mahalle yolunun ulaşıma açılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

HASTANEYE YETİRİLDİ

Öte yandan, İbar üzerine Ergani ilçesi Caferan Mahallesi'nde aniden rahatsızlanan 40 günlük bebeğin hastaneye ulaştırılması ekipler seferber oldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan yolu 3 saat süren çalışma sonucu greyder ve loderle açan ekipler, bebeği iş makinesi ile ana yola çıkararak burada bekleyen ambulansa ulaştırdı.

Buarada, Silvan ilçesinin Arı Mahallesi'nde ise rahatsızlanan 50 yaşındaki Alican Karaköz'e ulaşmak için ekipler yoğun bir çalışma yürüttü. Uzun uğraşlar sonucu yol ulaşıma açılarak Karaköz ambulansla hastaneye götürüldü.

1860 ÇAĞRI YAPILDI

Vatandaşlar, taleplerini 7 gün 24 saat esasıyla hizmet veren Alo 153 hattına bildirirken, kent merkezi ve kırsaldan 1860 çağrı yapılrdığı öğrenildi.

Ekipler, 19 Ocak'tan bu yana yürütülen çalışmalar sonucu tespit ettiği barınma imkanı olmayan 30 kişiyi çeşitli otellere yerleştirdi.

SEFERLER DURDURULDU

Büyükşehir Belediyesi, Silvan, Ergani, Bismil ve Çınar ilçelerine yeniden başlattığı ulaşım hizmetini, akşam saatlerinde oluşabilecek aşırı buzlanmayı gerekçe göstererek,  otobüs seferlerini durdurdu.

METEOROLOJİ'DEN DON UYARISI

Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, soğuk havanın etkili olmaya devam edeceği belirtilerek, "Gece sıcaklıklarının sıfırın altında 5- 15 derece arasında geçeceği, buzlanma, don ve yer yer sis ve pus hadiselerinin görüleceği tahmin edilmektedir. 23.01.2022- 27.01.2022 tarihleri arasında bölge genelinin yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği ve yağışların genellikle kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Söz konusu soğuk ve yağışlı (kar) havanın önümüzdeki hafta sonuna kadar etkili olması beklendiğinden, buzlanma, don, yoğun kar, tipi ve çığ hadislerinin neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" açıklaması yaptı.

SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI

Bu arada Yenişehir Belediyesi ekipleri, zorlu kış koşullarında yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için bazı noktalara ve kedi evlerine mama bıraktı. Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, "Başta sokak hayvanları olmak üzere tüm hayvan dostlarımızın, bu soğuk günlerde aç ve susuz kalmamaları için tüm vatandaşlarımızın da hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Ekiplerimiz sürdürülen çalışmalar sırasında sağlık sorunu olduğuna kanaat getirdikleri can dostlarımızı Diyarbakır Büyükşehir Belediyemize ait hayvan barınağına götürerek tedavi altına almaktalar" dedi.
Etiketler: |