Görüş Bildir

Kar ve fırtına

Kar ve fırtına

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bazı kesimlerinde dün yoğun kar yağışı ve fırtına yaşandı. Muş, Bitlis, Hakkari, Van, Şırnak, Siirt ve Diyarbakır'da öğleden sonra başlayan kar yağışı kuvvetli ve yer yer yoğun olması neoeniyle buzlanma, don ve çığ olayları ile ulaşımda aksamda yaşanan aksamalara karşı, tedbirli olunması istendi.

Doğu Anadolu'da şiddetini artıracak rüzgarın perşembe güne kadar bazı kesimlerde fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin edilirken, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarıları yapıldı.

HABER MERKEZİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bazı kesimlerinde yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarılarını yeniledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Muş, Bitlis ve Hakkari çevreleri, Van'ın güneyi (Bahçesaray, Gevaş, Çatak, Gürpınar, Başkale), Şırnak (Kent merkezi, Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri), Siirt'in doğusu (Pervari, Şirvan, Baykan) ile Diyarbakır'ın kuzeydoğusunda (Kulp, Lice) dün öğleden sonra başlayan kar yağışı kuvvetli ve yer yer yoğun olduğu bildirildi.

Yağış nedeniyle genellikle 15-30 santimetre, yüksek kesimlerde ve Hakkari çevrelerinde 25-75 santimetre yeni kar örtüsü oluşması beklenirken, meydana gelebilecek buzlanma ve don olayları, dik yamaçlarda çığ oluşması ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması yönündeki uyarıyı yeniledi.

DOĞU ANADOLU İÇİN FIRTINA UYARISI

Öte yandan, Doğu Anadolu'da halen güneyli yönlerden kuvvetli esen rüzgarın şiddetini artırarak, bugün sabah saatlerine kadar Erzincan ve Bingöl, bugün akşam saatlerine kadar Erzurum, Ağrı, Kars, Van ve Muş, perşembe günü öğle saatlerine kadar Hakkari çevrelerinde yerel olarak fırtına (62-74 kilometre/saat) ve yükseklerde kuvvetli fırtına (75-88 kilometre/saat) şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. 

Meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmesi, dik yamaçlarda çığ oluşumu ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
Etiketler: |