Görüş Bildir

'Kendi başının çaresine bak'

'Kendi başının çaresine bak'

Remziye Yoldaş’ı katleden Veysi Yoldaş’ın görülen duruşmasında tanıklar, Remziye’nin karakola şikâyette bulunduğunu ve karakolun kendisine, “Kendi başının çaresine bak” diyerek geri gönderdiğini ifade etti.

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Aziziye Mahallesi’nde, 28 Ağustos 2020 tarihinde Remziye Yoldaş’ı katleden Veysi Yoldaş'ın yargılandığı davanın 2'nci duruşması Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada ailenin avukatları Nida Baltalı, Diren Elif Vurgun, Behzat Ateş, İnsan Hakları Derneği (İHD) adına Eylül Öztekin, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi adına Zelal Erdemci, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili avukat Turhan Bağrıyanık, tutuklu sanık Veysi Yoldaş ve avukatları ve tanık hazır bulundu.

Başka bir suçtan tutukluyken pandemi nedeniyle yapılan yasal düzenlemeyle açık cezaevine çıkarıldıktan firar ederek boşanma aşamasındaki Remziye Yoldaş'ı öldüren Veysi Yoldaş, "Namazında niyazında olduğunu" söyleyerek, elindeki tabancanın yere düşerek ateş aldığını ve Remziye Yoldaş'ın bu şekilde kazara öldüğünü öne sürdü.

'BAŞININ ÇARESİNE BAK'

Remziye Yoldaş'ın babası Ahmet Tura, sanığın beyanlarının yalan olduğunu, kendilerini ölümle tehdit ettiğini söyleyerek, sanığın kızını arayarak İstanbul'a çağırdığını ve kızının kabul etmediğini dile getirdi.

Tura, "Kızım karakola gitti, durumu anlattı ama karakoldakiler kızıma, 'Kendi başının çaresine bak' deyip göndermişler. Sonrasında fail dükkânıma gelip bize silah doğrultup, bizi öldüreceğini söyledi. Dükkânıma geldikten 3 gün sonra kızımı öldürdü. Fail olay anında kızımı aynı zamanda darp da ediyor. Failden şikâyetçiyim” dedi.

'KARAKOLU ARADIK GELMEDİ'

Remziye Yoldaş'ın annesi Sevile Tura, "Fail Remziye'nin yanına geldikten sonra Remziye beni aradı ve bana, 'Ona git cezanı yat bitir öyle gel' dediğini söyledi. Kızıma Bursa’daki dayımın yanına gidelim demiş ancak kızım kendisinin firari olduğundan gitmek istemediğini söyledi. Bursa’daki dayısı da gitmeleri için para göndermiş fakat kızım kabul etmedi. Fail dükkâna gidip kızımın boğazını sıkıyor fakat oğlum Mustafa’yı görünce kızımı bırakmış. Evin etrafında sürekli gezip tehditler savuruyordu. Karakolu aradık 45 dakika geçmesine rağmen gelen olmadı" diye konuştu.

TASARLAMA VE KASIT

Ailenin avukatlarından Nilda Baltalı, şunları söyledi: "Sanık yaptığı savunmada kendisini sütten çıkmış ak kaşık gibi gösteriyor. Sanık evlenir evlenmez cezaevine giriyor. Remziye sanığı 9 yıl boyunca beklemiştir. Cinayetten birkaç hafta önce cezaevinden firar etme kararı aldığını söylüyor. Sanık cinayetten 10 gün önce firar ederek ailesinin yanına gidiyor ve Remziye’yi arayıp kaçmayı teklif ediyor. Remziye bunu kabul etmiyor. Remziye’nin şikâyetleri yetkililer tarafından dikkate alınmamıştır. Sanığın amacı Remziye’yi öldürmek olduğu, kastı bulunduğu ve tasarladığı herkes tarafından bilinmektedir. Asiye Tura’nın gelecek celsede dinlenilmesi talebinde bulunuyorum."

İddia makamı verdiği mütalaada tutuklu sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinden ve isnat edilen suçun katalog suçlardan olması nedeniyle tutukluluk halinin devamını istedi. Sanık, avukatları mütalaaya iştirak etmediklerini, failin öldürme kastı olmadığını ve tutuksuz yargılanması talebinde bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya katılma talebini kabul eden mahkeme, İHD ve Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi davaya katılma talebini reddederek, duruşmayı 4 Kasım’a erteledi.