Görüş Bildir

Kimse Artık Görüşmüyor

Kimse Artık Görüşmüyor

Güneydoğu illerine yönelik gezilerinin hemen ardından terör ve şiddetin tırmanış göstermesiyle dikkat çeken ABD Adana Konsolosu Specht, son bölge turunda hayal kırıklığına uğradı. Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanlarıyla "görüşme ve toplantı" talepleri, geri çevrildi.

Adana Konsolosu Linda Stuart Specht'in, gezdikleri illerde hükümeti temsil eden vali ve kaymakam ile belediye başkanları ile görüşmek istediklerini belirterek, "Hükümet yetkililerine de toplantı talebinde bulunduk, ancak bir kez daha bu toplantı talebimizi geri çevirdiler. Diyarbakır'ın da içinde bulunduğu, Güneydoğu'daki yetkililerle görüşemiyor olmak beni hayal kırıklığına uğratıyor" dedi.

ABD Ada Konsolosu Linda Stuart Specht, Güneydoğu illerine yönelik gezisinde hayal kırıklığına uğradı. Geçmişteki gibi, toplantı ve görüşmeler yapamayan Specht, Diyarbakır'da yaşadığı şoku şu ifadelerde dile getirdi. "Yetkililerle görüşemiyor olmak beni hayal kırıklığına uğratıyor" iddiasında bulundu.

ARTIK İLGİ GÖRMÜYOR

Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik zaman zaman gezi ve görüşme programları organize etmelerinin hemen akabinde terör ve şiddetin tırmanmasıyla dikkatleri üzerine çıkan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adana Konsolosu'na, özellikle 14 Temmuz darbe girişiminden sonra bölge illerindeki yetkililer tarafından, kapılar kapatıldı. Bir süredir bölge illerini gezerek, Sivil Toplum Kuruluşlarının belirli kesimlerine görüşme turu organize eden ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Diyarbakır'da yaşadığı hayal kırıklığını, itiraf etti.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek burada gözetecilerle görüşen Konsolos Specht, son olarak Şubat ayında Diyarbakır'a geldiğini hatırlatarak, "Bu hafta, bölgedeki dinamikleri farklı bakış açılarından iyi anlayabilmek adına bir Diyarbakır, Mardin ve Midyat seyahati yapıyoruz. Geçmiş seyehatimiz sırasında da yaptığımız gibi, Türkiye'nin güneydoğusuna ilişkin gelişmeler bütünüyle anlayabilmek adına çeşitli kurum ve kişilerle görüşeceğiz. Bölgedeki ekonomik gelişmelerden haberdar olmak adına meslek kuruluşları ve şirketlerle görüşeceğiz" iddiasında bulundu.

DESTEK AMAÇLI GELİYORUZ

İnsanlar arası ilişkilerini güçlendirmek ve bölge halkını güçlendirmeye yönelik yaptıkları çalışmalara destek olmak için sivil toplum örgütleriyle görüşeceklerini" öne sürerek, Güneydoğu'yla ilgili yürüttükleri stratejiyi kamufle eden Specht, "Mardin'de, bölgedeki mülteci nüfusuna yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi almak için mültecilere destek olan kurumlarla görüşeceğiz. Politik gelişmelere ilişkin görüşlerini almak adına siyasi parti temsilcileriyle de görüşeceğiz. Hükümet yetkililerine de toplantı talebinde bulunduk, ancak bir kez daha bu toplantı talebimizi geri çevirdiler. Diyarbakır'ın da içinde bulunduğu, Güneydoğu'daki bu karmaşık duruma ilişkin görüşlerine önem verdiğimiz yetkililerle görüşemiyor olmak beni hayal kırıklığına uğratıyor"diye konuştu.

Konsolos Spectht son olarak, Adana Amerika Konsolosluğu olarak, bu ziyaretlere, Güneydoğu bölgesini daha iyi anlamak ve Türk- Amerika ilişkilerini geliştirmek adına birer fırsat sunduklarını ileri sürdü.
Etiketler: | |