Görüş Bildir

Kişiye özel kadro iddiası

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın eşini işe almak için 'kişiye özel ilan' çıkardığına dair tartışmalar devam ederken, benzer bir olay Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde yaşandı. Eğitim Fakültesi Dekanı Giray Topal’ın KPSS’den 70 puan alan kızı kadroya alınırken, puanı daha yüksek olanlar alınmadı. Dicle Üniversitesi Rektörü Talip Gül, inceleme başlattıklarını belirterek, "komisyon oluşturduk, inceliyoruz, haksız bir durum tespit edilirse kadroyu hemen iptal ederiz" dedi.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı, haziran ayında sözleşmeli iki diyetisyen alımı için duyuruda bulundu. Personel alımı ile ilgili duyuruda, “Üniversitemiz Hastanelerinde istihdam edilmek ve giderleri Özel Bütçeden karşılanmak suretiyle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin (B) maddesine göre tam zamanlı olarak çalıştırılmak üzere, 28.06.2007 tarihli ve 26566 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslarda yer alan Ek 2. Maddesinin (b) fıkrasına göre KPSS (B) grubu puan sırası esas alınmak suretiyle, aşağıda belirtilen unvan ve nitelikle sözleşmeli personel alımı yapılacaktır” denildi.

Alım ile ilgili üç nitelik arandı. Aranan nitelikler şöyle;

a) Lisans düzeyinde eğitim veren Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmak.

b)Herhangi bir Üniversite Hastanesinde en az iki yıl diyetisyen olarak çalışmış olmak.

c)2018 yılı KPSS’dan en az 60 puan almış olmak.

DEKANIN KIZI KADROYA ALINDI

Söz konusu personel alımı 28 Haziran tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra onlarca kişi açılan diyetisyenlik kadrosuna başvuruda bulundu. Dicle Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı dün web sitesinden kadro alan kişileri açıkladı. Ancak iki kişilik kadroya sadece bir kişinin alındığı görüldü.

Kadroya alınan kişinin ise Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Giray Topal’ın kızı Süheyla Betül Topal olduğu ortaya çıktı. Topal’ın KPSS’den 70 puan aldığı öğrenildi. Böylelikle Diyetisyenlik kadrosu için açılan ilanın kriterlerini karşılayan tek kişi Dekan’ın kızı oldu.

‘KRİTERLERE UYMUYOR’

KPSS’den 78 puan alan ve isminin verilmesini istemeyen bir diyetisyen, “Haziran ayında Dicle Üniversitesi Rektörlüğünün alım duyurusunu görünce ben de başvurdum. Sonuçlara bakmak için Dicle Üniversitesinin web sitesine baktım. Puanı bizden düşük olan birinin alındığını gördüm. Bu beni gerçekten şoke etti. Üstelik kadroya alının kişi yeni mezun olmuş biri. Aranan üç kritere de uymuyor. Ne yazık ki bir dayımız olmadığı için böylesi hukuksuzluklarla karşılaşıyoruz. Bunu asla kabul etmeyeceğim. Gerekli girişimlerde bulunacağım. Hem Rektörlük hem de Personel Daire Başkanlığına başvuru yapıp duruma itiraz edeceğim. Kurumların şeffaflıktan uzak duruş sergilemeleri hepimizi incitiyor ve adalet duygusunu zedeliyor. Rektörlüğün bu durumu düzeltmesi lazım. Hakkıyla girmişse zaten diyeceğimiz bir şey yok. Ancak sırf dekanın kızı diye özel kadro açılıyor ve işe alınıyorsa bu hepimize saygısızlıktır” dedi.

REKTÖR İPTAL EDERİM

Öte yandan gündeme gelen iddialara ilişkin Dicle Üniversitesi Rektörü Talip Gül açıklama yaptı. Gül şunları söyledi, “Hakkı yenen arkadaş dilekçe verirse inceleme başlatırız. Onun dışında bir haksızlık yok çünkü buna komisyon karar veriyor. Şartları yerine getirip de, şu an iki tane kadro açmışız oraya,  bir tanesi şartları yerine getirmiş yerleşmiş oraya, ondan sonra bir kadro boş kalmış. Şahsa özel bir şey yok. Ama mağduriyet varsa dilekçe versinler biz inceleme başlatırız. Sizin haberiniz üzerine zaten inceleme başlatacağım. Açtığımız kadrolara 10.450 kişi başvurdu. Biz kurumun menfaatlerini gözeterek tecrübe şartı oluşturduk. 260 tane tecrübesiz elemanı, hemşireyi laborantı, fizyoterapisti alırsak dikkat çeker. Dolayısıyla biz bazı kadrolara bir kısmı tecrübeli olsun diye koyduk. Mesela 120 tane hemşire aldık kadro verdik, bunların 40 tanesine tecrübe şartı koyduk. Tecrübesiz bir hemşire alırsanız yapamazsınız ki, tecrübe şartı koysanız bazı kadrolara müracaat bile olmaz. Kadroya alınan kişinin yeni mezun olup olmadığını inceleteceğim O konuda bir inceletme başlatacağım. Size söz veriyorum, kadroda bir haksızlık varsa iptal ettireceğim, merak etmeyin” 
Etiketler: | |