Görüş Bildir

Kulp suyu temiz!

Kulp suyu temiz!

Kulp Belediye Başkan Yardımcısı Sadiye Süer Baran, Kulp ilçesine verilen içme suyunun sağlıklı ve gönül rahatlığıyla içilebileceğini bildirdi.

Kulp Belediye Başkan Yardımcısı Sadiye Süer Baran, bazı şahısların, Gelikasa Kaynağından getirilen şebeke suyunun sağlıklı olmadığı yönündeki iddialarına karşılık DİSKİ ve Kulp Belediyesi'nin bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

Bazı vatandaşların amaçlarının iğçme suyunu karalamak olduğunu ifade eden Baran, şöyle konuştu:

İÇME SUYUNDA SIKINTI YOK

"İlçe merkezinde bir çok yerde Gelikasa mevkiinde kaptaj sistemiyle alınan doğal kaynak su şebekemizle ilgili kulaktan kulağa dedikodu duyulmakta. Bu tamamıyla asılsız olup içme suyumuzla ilgili en ufak bir sorun olmadığı gibi temiz olduğu kadar gayet sağlıklı ve gönül rahatlığıyla içilebilir sudur. Su kaynağın başında ve yukarı kısmına kadar detaylı incelemelerde bulundum. İçme suyunu kirletebilecek en ufak bir ize rastlanmadı. Gayet doğal kaynak suyumuz temiz  ve berrak bir şekilde döşenen şebekelere aktarılarak kulp ilçe merkezinde yapılan depoya aktarılmaktadır. Hiçbir sorun, hiçbir problem de yoktur."

 DİSKİ Kulp Şubesinde çalışan Kimyager Rojen Alp ise, içme suyu ile ilgili geniş kapsamlı bilgi vererek, hiçbir şekilde içme suyu şebekesinde problem  olmadığını söyledi.

GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇİLSİN

DİSKİ olarak her ay düzenli olarak suyun analizini yaptıklarını belirten Alp, şunları kaydetti:

"Diyarbakır’daki laboratuarlarımıza gönderiyoruz ve analiz sonuçları elimizde. Bakterolojik ve kimyasal açıdan suyumuz gerçekten uygun ve halkımız, gönül rahatlığıyla musluklarında bu suyu içebilir. Bazen sularımız beyaz akıyor. Bu suyun debisiyle alakalı. Çünkü, içme suyumuz merkeze cazibeli olarak veriliyor. Yani  merkeze tazyikli geldiğinden dolayı içme suyumuz bazen musluklardan beyaz bir şekilde akabiliyor. Bunun dışında yağmur yağdığı dönemlerde içme suyumuzda hafif bir şekilde bulanıklaşabiliyor. Bu da kaynak kısmında olan kaptaj sisteminde gerçekleşen sıkıntıdan doğmakta. Bununla ilgili de çalışmalar başlatılmış olup kısa sürede bu problem de çözülecektir. Halkımızın kesinlikle içme suyuyla ilgili hiçbir tereddüttü bulunmasın."

 Alp, Kulp içme suyu şehir şebekesinin çok eski bir şebeke olduğunu ve 2016 yılı içerisinde değişeceğini belirtti.