Görüş Bildir

Kürt Kürt'e Düşman!

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırılarından endişe duyan aileler, evlerini terk ediyor. S.G, "Kimse demesin, 'Devlet bizim evimizi bombalıyor' diye, böyle bir şey yok"

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK mensuplarının saldırıları nedeniyle mağdur olan aileler, evlerinden ayrılıyor.

Örgüt üyelerince kazılan çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması ve el yapımı patlayıcıların imhası amacıyla sokağa çıkma yasağının uygulandığı Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz, Savaş, Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahallelerindeki operasyonlar devam ediyor.

Bu mahallelerdekiler ile sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen Melik Ahmet, İskenderpaşa, Camikebir ve Caminebi mahallelerinde oturan aileler de yaşadıkları tedirginlik yüzünden evlerinden ayrılıyor. Aileler, el arabalarının yanı sıra elleriyle taşıdıkları eşyaları Sur dışında beklettikleri kamyonetlere yükleyerek göç ediyor.

- "Niye bizi kullanıyorlar"

Evini terk etmek zorunda kalan S.G, teröristlerin saldırıları nedeniyle taşınmak zorunda kaldıklarını, sığındıkları evde 3 ailenin kaldığını söyledi.

S.G, şöyle konuştu: "Korktuğumuz için ayrılıyoruz. Yazık değil mi bu halka? Olan halka oluyor. Şimdi orada çukur ve bombalar olduğu için operasyon yapılıyor. Ne yapıyorsa Kürt, Kürt'e yapıyor. Kürt'ün düşmanı da Kürt'tür, başka hiç kimse değil. Kimse demesin, 'Devlet, bizim evimizi bombalıyor' diye, böyle bir şey yok. Bomba yerleştirmeseler, kimse evinden çıkmaz."

HDP milletvekillerine tepki gösteren S.G, "Milletvekillerimiz gelsin, burada konuşsun. Niye bizi kullanıyorlar?" dedi.

- 35 kişi, aynı evde yaşıyor

Terör saldırıları yüzünden yaşadığı mağduriyeti anlatan M.Ç. de 35 kişi aynı evde kaldıklarını dile getirdi.

"35 kişi bir sofrada olabilir mi?" diye soran M.Ç, şunları kaydetti: "Yerde yatıyorum. Sabah uyandığımda her tarafım buz kesiliyor. İki çocuğumun psikolojisi bozulmuş, bunların hesabını Allah soracak. Bu insanlarımıza ve Diyarbakır'a yazık değil mi?"

İskenderpaşa Mahallesi'nde bulunan evindeki eşyaları taşıyan 6 çocuk babası M.H.T de herkesin tedirginlik nedeniyle evlerinden ayrıldığını söyledi.

Büyük mağduriyet yaşadıklarına dikkati çeken M.H.T, "Eşyalarımızı topladık, arabaya attık. Kiralık ev bile bulamıyorum. Bin lira maaş alıyorum, ev kirası 800 lira. Nasıl geçineceğim?" ifadelerini kullandı.

Fırsatçılar kol geziyor

Öte yandan, Sur'da yaşanan insanlık dramına karşı bazı fırsatçılar türedi. Özellikle, göç eden ailelerin evlerinde-barklarında olanları Sur dışına sırtlayarak taşıdıkları eşyaların, kamyonetle kentin diğer bölgelerine naklinde, fahiş fiyat istendiği iddia edildi. Bazı kamyonetlerin daha önce , 40-50 lira civarında olan nakliye seferinin iki üç misline çıkarmaları, "bu nasıl bir fırsatçılık" dedirtirken, vatandaşlar tepki gösterdi. Bir iki yorgan ve battaniyeyi Kayapınar'a taşımak için kendisinden 200 lira talep edildiğini söyleyen Mehmet A adlı terör mağduru şöyle dedi;

Nakliye 50 liradan 200 liraya çıktı

"Fırsatçılar kol geziyor. Çaresizlik içerisinde onların dediğini yapıyoruz, ödüyoruz. Daha önce 50 lira olan nakliye başına bugün bizden 200 lira isteniyor. Bir de sıraya girmişler. Pazarlıkta edemiyorsun. Bir taraftan terör ve şiddetin yarattığı tahribatla evimizden oluyoruz, diğer yandan üç beş parça eşyamızı taşımak isterken, fırsatçılar tarafından soyuluyoruz. Yetkililerin önlem alması gerekiyor"

Konut kiraları da arttı

Buarada, Sur'dan göç eden ailelerin şehrin diğer semtlerine yerleşmeye yönelik çabaları, ev kiralarını da fahiş noktada artırdı. Özellikle, Toplu konut idaresince yapılan konutların daha önce 400 ila 500 lira civarında olan kira bedellerinin, bir anda 750 liraya yüseldiği bildirildi. Yaşanan çifte mağduriyete isyan eden vatandaşlar, "el insaf" dediler.
Etiketler: | | | |